Tyskland Nødsedler Deutschland Verkehrsscheine

Coinshop.dk

Det nye sted, hvor du kan købe Sønderjydske Nødpengesedler, Slesvig Holstenske Nødpengesedler, Tyske Nødpengesedler med mere. Kontakt og bestillinger sker per mail til  salg@coinshop.dk

Hvis du vil købe for mere end 500,- kr kan handlen efter aftale foregå personligt i Esbjerg.

LIGE NU EKSTRARABATTER: Bestil for mere end 500,- kr og få 10 % rabat. Eller bestil for mere end 1.000 kr og få 15% RABAT !!!

Verkehrscheine, eller sedler til brug, er en samling jeg lige har fået bearbejdet. Der er rigtigt mange sedler fra 1917 og 1918, de årgange ses ikke ret tit. Der er billeder på mange sedler efterhånden. Bare klik på de understregede katalognumre. Sedlerne er katalogiseret efter Grabowski: Deutsche Kleingeldscheine udgivet i 2004. Alle afbildninger er originalbilleder af de sedler, der er til salg. Pålydender fra 1 Mark og op er katalogiseret efter Anton Geigers katalog :Das deutsche Grossnotgeld 1918-1921 udgivet i 2010.

Efter bynavnet er angivet forkortelser for det gamle landenavn og efter skråstregen det landenavn byen nu hører under. En liste kan ses her.

Rigtigt mange sedler har fået nedsatte priser, så hvis listen og billedet har forskellige priser, er det den lave pris i listen, der er gældende          Listen her er blevet ajourført den 15. juli 2020.

Aachen (Rhl/NW) 50 Pf 30.10.1918  Serie AV  Gra.A1.1b  0-01  20,-

Aachen (Rhl/NW) 25 Pf 31.10.1918 Serie A XVIII , eller A XXI eller A XXXV Gra. A1.2a 0-01 10,-

Aachen (Rhl/NW) 25 Pf 31.10.1918  AXXXI,  Gra. A1.2b 01  10,-

Aachen (Rhl/NW)  50 Pf 31.10.1918  Gra.A1.2c  01  20,-

Ahrweiler (Rhl/RP) 50 Pf 3.8.1918  Hvidt papir  Gra.A3.2b  0-01  20,-

Aidenbach (Bay/Bay) Darlehenkassenverein (Privat seddel) 25 Pf 25. Januar 1917 Tieste.de 0025 05 05 ?

0-01  90,-

Alfeld (Leine) (Han/Ns9 10 Mark 1.12.1918 A.Geiger:007.04a  0-01 20,-

Altenburg (SA/Th) 10 pf 1.4.1917 Uden vm. Gra.A8.1b 0-01 3,-

Altenburg (SA/Thüringen) 50 Pf. 1.4.1917  Gra.A8.1c  0-01  15,- kr.

Altenburg (SA/Th) 5 Mark 15. november 1918 Gråblå papir stempel C  A.Geiger:011.02c 01E 15,-

Altenburg (SA/Th) 10 Mark 15.11.1918  A.Geiger:011.03b  0-01E  20,-

Altenburg (SA/Th) 20 Mark 15.11.1918 Serie D u.stempel  A.Geiger:011.5c 1++E  15,-

Altenkirchen und Waldbröl (Rhl/RP) 10 pf 1920  Gra A9.1a  1++  10,-

Altenkirchen und Waldbröl (Rhl/RP 25 Pf 1920  Gra. A9.1b  0-01  15,-

Altenkirchen und Waldbröl (Rhl/RP) 50 Pf 1920  Gra.A9.1c  01  15,-

Altona (SH) 10 Mark 28.10.1918 A:Geiger: 012.01? 02? 03? Kval.E1  5,-

Altona (SH) 10 Mark 2.11.1918 - 1.2.1919  A:Geiger 012.05? 06? 07?  Kvalitet E 1  5,- 

Altona (SH) 20 Mark 2.11.1918-1.2.1919 VM Z Mønster A.Geiger: 012.10a 0-01  10,-

Altusried  (Bay/Bay) 50 Pf. O.D. - 31.12.1920  Gra.A12.1f  0-01  10,- Kr.

Altusried (Bay/Bay) 1 Pfennig 1920 Gra.A12.3a 01 5,-

Altusried (Bay/Bay) Rabattvereinigung (Privat seddel) 50 Pf 31.12.1918  Tieste.de 0090 10 ?  0-01  10,-

Anhalt (Anh/SA)  25 Pf 1. April 1920 Gra.A17.4b 0-01  10,-

Anhalt (Anh/SA) 50 Pf 1.4.1920  Gra.A17.5a 1+  5,-

Annaberg (S/S)  5 Pf. O.d. - 31.12.1918 Gra.A19.2a  0-01  20,- Kr.

Annaberg Amtshauptm.sch. (S/S) 10 Mark 1.12.1918  A.Geiger:017.04b E0-01  15,-

Annaberg Amtshauptm.sch. (S/S) 20 Mark 1.12.1918  A.Geiger:017.03a E01  20,-

Arnstadt (SS/Th) 50 Pf 1920 Gra A24.4 0-01 5,-

Artern (PrS/Th) 5 + 10 Pf 1.1.1921  Gra.A26.3a+b  0-01 samlet 20,-

Aschaffenburg (Bay) 5 Mark o.D. A.Geiger 022.01  Kvalitet 0-01   10,-

Aschaffenburg (Bay) 5 Mark o.D. A.Geiger 022.01  Kvalitet 01 E  10,-

Aschaffenburg (Bay) 10 Mark o.d  A.Geiger:022.02 1++  10,-

Aschaffenburg (Bay/Bay) 50 Pf o.d - 1.1.1921 Gra. A28.2  0-01 10,-

Aschaffenburg (Bay/Bay) 50 Pf 1920 Gra.A28.5a  0-01 20,-

Aschaffenburg (Bay/Bay) 25 pf o.D.-Widerruf Gra.A28.6a 0-01  20,-

Aschaffenburg (Bay/Bay) 50 Pf o.D. Gra.A28.7 0-01 10,-

Aschaffenburg (Bay/Bay) 50 pf o.D.-Widerruf Gra.A28.9b 0-01 10,-

Asseln & Brackel (NW) Modenhaus Paul Weweier (Private sedler) 5+10 Pf o.D. - 1.4.1918 og 50 Pf o.D. - 31.12.1918  Tieste.de 0235 05 ?  0-01  Samlet for alle 3  120,-

Auerbach i V. (S/S) 1917 - 31.12.1918  Gra.A32.2a  0-01  20,- Kr.

Auerbach (S/S) 10 Pf o.D. - Ende 1920 Gra A32.4a 01  5,-

Augsburg (Bay/Bay) ½ Mark 1.1.1918-31.12.1918  Vm Kreuzmäander  Gra.A33.3a  0-01 40,-

Augsburg (Bay/Bay) 50 Pf. 1.1.1918 - 31.12.1918  Gra.A33.4  0-01  15,- Kr.

Augsburg (Bay/Bay) 5 Mark 15.10.1918 Vm: Schippen A.Geiger 025.05 01 10,-

Augsburg (Bay/Bay) 10 Mark 15.10.1918 med Knr A.Geiger 025.6a 0-01  20,-

Auma (SWE/Th) 50 Pf 12.1.1917 Gra.A34.2b 01 20,-

Baden-Baden (Bad/BW) 50 pf 19.9.1919 No = 4 mm Gra.B3.1a 0-01 10,-

Baden-Baden (Bad/BW) 50 Pf 19.9.1919 No 5 mm  Gra.B3.1b  0-01  10,-

Baden-Baden (Bad) 1 Mark 22.10.18  A.Geiger 026.01b 01  10,-

Baden-Baden (Bad) 2 Mark 22.10.1918 A.Geiger 026.02b 01 Pergamynstribe 10,-

Baden-Baden (Bad) 5 Mark 22.10.1918 Bagsiden m. E stempel A.Geiger 026.03b 0-01  20,-

Baden-Baden (Bad) 50 Mark 22.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger 026.05a  0-01  25,-

Baden-Baden (Bad) 50 Mark 22.10.1922  A.Geiger: 026.05b  01  15,-

Bamberg (Bay/Bay) 50 Pf 1917 Vm:Wellenbündel Gra.B7.1a 1 (Katalogværdi 0-01 € 30,-)  25,-

Bamberg (Bay/Bay) 5 Mark 1918-1.2.1919 A.Geiger 028.01  E 0-01  15,-

Barby (Prs/SA) 25 Pf 1920  Gra.B8.3d  0-01  5,-

Baruth (Bbg/Bbg) 5 Pf. o.D. Gra B10.1a 1  5,-

Bautzen (S/S) 5 Mark 8.11.1918  A.Geiger: 030.01a E 01  30,-

Bautzen (S/S) 5 Mark 8.11.18 A.Geiger:=30.01c  01E  40,-

Bautzen (S/S)  10 Mark 8.11.1918  A.Geiger: 030.02b   E 01  30,-  

Bautzen (S/S)  20 Mark 8.11.1918  A.Geiger: 030.03a   01  40,- 

Bayreuth (Bay/Bay) 50 Pf 22.10.1918  Gra.B13.1  0-01  25,-

Bayreuth  (Bay/Bay) 50 Pf. 22.10.1918  Gra.B13.2  0-01  10,- Kr.

Bayreuth (Bay/Bay9 25 pf 1.10.1920 Gra.B13.3 0-01 5,-

Bayreuth (Bay/Bay) 5 Mark 22.10.1918-1.2.1919 A.Geiger: 034.01a 0-01  15,-

Bayreuth (Bay/Bay) 20 Mark 22.10.18 A.Geiger:034.02  0-01  20,-

Beckum  (Wfl/NW)  50 pf 1.11.1918  Gra.B14.2 "Magistrat"  0-01  10,- Kr.

Beckum (Wfl/NW) 1 Mark 1.11.1918 Stempel B A.Geiger 035.01b 1+-1  40,-

Beckum  (Wfl/NW)  1 Mark  1.11.1918  Geiger 035.01.b  1+ lille hul, lidt rust  40,- Kr.

Benneckenstein (PrS/SA) 5 Pf. Oktober 1919  Gra.B18.1a  0-01  15,- Kr.

Benneckenstein (PrS/SA) 10 Pf. Oktober 1919  Gra.B18.1b  0-01  15,- Kr.

Benneckenstein i H. (PrS/SA) 50 pf Oktober 1919  Gra.B18.1c 0-01  20,-

Bentschen (Pn/Polen) 10 Pf o.D. - 31.12.1918  Gra.B21.2a  0-01  30,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 50 pf. 24.9.1918 Gra.B22.3  0-01 25,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 1 Mark 29.4.1919 A.Geiger: 038.01b 1+ 15,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 2 Mark 29.4.1919 A.Geiger: 038.02a 1+ 15,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 5 Mark 29.4.1919  A.Geiger:038.03  1+  15,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 10 mark 29.4.1919 A.Geiger.038.04 1+  15,-

Berchtesgaden (Bay/Bay) 20 Mark 29.4.19-1.8.19  A.Geiger.038.05  1+  15,-

Berga a. Elster (SWE/Th) 25 Pf  22.6.1920  Gra.B24.1b  0-01 5,-

Bergisch Gladbach (Rhl/NW) 25 Pf. 1.7.1917 - 31.12.1919  Gra.B25.1b  0-01  10,-  Kr.

Bergisch Gladbach (Rhl/NW) 50 Pf 1.7.1917-31.12.1919 Gra.B25.1c  0-01  10,-

Berlin (Bbg/Be) 50 pf. 24.10.1918 - 1.2.1919 Uden Serie  Gra.B27.1b 01  50,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 24.10.1918 Knr Serie A  Gra.B27.1c  0-01  40,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie C Fortrykt 3  Gra.B27.2a  0-01  20,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie C Fortrykt 4  Gra.B27.2a  0-01  20,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie C Fortrykt 5  Gra.B27.2a  0-01  20,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie D Fortrykt 2  Gra.B27.2b  0-01  20,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie D Fortrykt 3  Gra.B27.2b  0-01  20,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie E Fortrykt 6  Gra.B27.3a  0-01  10,-

Berlin (Bbg/Be) 50 Pf 30.1.1920 Knr Serie F Fortrykt 3; Serie F Fortrykt 4; Serie F Fortrykt 5  Gra.B27.3b  0-01  Pr. stk 5,-

Bernburg (Anh/SA) 50 Pf 1.5.1920  Hvidt papir  Gra.B32.2f  0-01  10,-

Berncastel - Cues (Rhl/RP) 25 + 50 Pf 1.12.1920  Gra.B33.1a+b  0-01  10,-

Berneck i. Fichtelgeb. (Bay/Bay) 10, 25, 50 pf Januar 1917 (1920) Gra.B34.4d,e,f  Uden stempel  0-01  60,-

Bernsbach 10 Pf 4.5.1927 - 31.12.1918  Gra.B35.1a  0-01 30,-

Bethel Bielefeld 2 + 5 og 10 Pf o.D. m. KNR  Tieste.de 0565.05.div  0-01  Samlet 45,-

Bethel Bielefeld 1 Pf o.D. uden. KNR  Tieste.de 0565.05.01  0-01  15,-

Beuthen (Sln/Polen) 50 pf. o.D. - 31.12.1921 Reihe=10 mm Gra.B37.2c 0-01 10,-

Biberach (Wür/BW) 10 Pf 1.1.1918 - 31.12.1919  Gra.B41.2a  0-01  50,-

Biberach (Wür/BW) 50 Pf 1.1.1918 - 31.12.1919  Gra.B41.2b  0-01  50,-

Biedenkopf (HN/He) 50 pf 15.8.1920  Gra. B43.2b  0-01  10,-

Biedenkopf (HN/He)  25 Pf 15.8.1920  Gra.B43.2c  01  10,- 

Bielefeld (Wfl/NW) 10 Pf 1.7.1917 - 1.4.1919 Gra.B44.1a  0-01  10,- Kr.

Bielefeld (Wfl/NW) 10 Pf 1.7.1917 - 1.4.1919 B No streg 2 KNR Gra.B44.2a  0-01  40,-

Bielefeld (Wfl/NW) 10 Pf 1.7.1917 - 1.4.1920 Gra.B44.3a  0-01  30,- Kr.

Bielefeld (Wfl/NW) 25 Pf 1.7.1917 - 1.4.1919 Gra.B44.1b 0-01  10,- Kr.

Bielefeld (Wfl/NW)  25 Pf 1.7.1917 - 1.4.1920  Serie d  Gra.B44.4  0-01 5,-

Bielefeld (Wfl/NW) 50 Pf 1.3.1918  Gra.B44.5  0-01  10,- Kr.

Bielefeld (Wfl/NW) 10 Pf 1.4.1919 - 1.4.1920 Gra.B44.7a  01  10,- Kr.

Bielefeld (Wfl/NW) 10 Pf 1.4.1919 - 1.4.1920  Serie d  Gra.B44.8  0-01  5,-

Bielefeld (Wfl/NW) 25 Pf. 1.4.1919 - 1.4.1921  Gra.b44.9d  01  5,-

Bielschowitz (Osl/Polen)  25 pf 1.7.1917 - 31.12.1918 Gra.B45.3d 0-01  15,- Kr.

Bielschowitz (OSl/Polen) 50 Pf 1.7.1917-31.12.1918  Gra B45.3d 0-01  10,-

Bitburg (Rhl/RP)  25 Pf 1.4.1920  Undertryk orange  Gra.B57.6c  0-01  5,-

Bitterfeld (Prs/SA) 25 Pf. 6.7.1920 Gra.B58.1a 0-01 5,-

Bitterfeld (Prs/SA) 25 Pf. + 50 Pf  6.7.1920 Gra.B58.1a 0-01 Samlet 10,-

Blankenburg (SR/Th) 50 Pf 1917 - 31.12.1918  Gra.B59.1d  0-01  40,- Kr.

Blaubeuren (Wür/BW) 2 Mark o.D.-1.8.1919 A.Geiger:049.01b 0-01 10,-

Blaubeuren (Wür/BW) 5 Mark o.D.-1.8.1919 A.Geiger:049.02b 0-01 15,-

Bleicherode a Harz (Prs7Th9  10 Pf .10.1918 m.prægest. Gra.B64.1a  0-01  15,-

Bleicherode (PrS/Th) 10 Pf 1.10.1918  Gra.B64.1c  0-01  10,- Kr.

Blumenthal (Han/Bre) 25+50 pf 23.8.1920  Gra.B65.6 a+b  0-01  samlet 20,-

Bodenwerder (Han/Ns) 25 Pf 1.5.1919  Gra.B71.8a  0-01  25,-

Bodenwerder (Han/Ns) 50 Pf 1.5.1919  Gra.B71.8b 01  25,-

Bonn (Rhl/NW) 10 Pf 1920  Gra.B74.6a  0-01  5,-

Bonn (Rhl/NW) 25 & 50 Pf 1920 (Der mangler en 10 Pf) Gra.B74.6 b+c  0-01  10,-

Bonn (Rhl/NW) 10 +25 & 50 Pf 1920 Gra.B74.6 a+b+c  0-01  Samlet 15,-

Borken (Wfl/NW) 25 Pf 21.9.1918  Gra B77.1a 01  15,-

Borken (Wfl/NW) 25 + 50 pf 21.9.1918 Gra.B77.1a+b  0-01 Samlet 50,-

Borkum (Han/NS) 5 Pf. 10.6.1918  Gra.B78.3d  0-01  20,- Kr.

Borkum (Han/Ns9 50 pf 10.6.1918  Gra.B78.3f  0-01  20,-

Borkum (Han/Ns) 5. pf. 1.8.1920 Gra.B78.4a 0-01 5,-

Borkum (Han/NS) 10 Pf. 10.6.1918  Gra.B78.2b 0-01  40,- Kr.

Borkum (Han/Ns) 10 Pf 1.8.1920  Gra.B78.4b  0-01 5,-

Borkum (Han/Ns) 50 Pf 1.8.1920  Gra.B78.4c 0-01  5,-

Borna (S/S) 10 Pf.o.D. - 31.12.1919 h  Gra.B80.1a  0-01  5,- 

Braunschweig (Bsw/Ns) 10 Pf. o.D. (1917) Gra.B83.1a 0-01  40,-

Braunschweig (Bsw/Ns) 50 Pf.o.D. (1917) - 1.1.1920 Gra.B83.1d  1+-1  Katalogpris € 8,- Pris 10,-

Breisach (Bad/BW) 50 Pf 1.8.1919  Gra.B84.5  0-01  20,-

Bremen (Bre/Bre) 50 Pf 15.12.1917A  Gra.B85.1   0-01 30,- Kr.

Bremen (Bre/Bre) 50 Pf 15.12.1917  Gra.B85.2  0-01  30,- 

Bremen (Bre/Bre) 50 Pf 15.12.1917U  Gra.B85.4 1+  10,- Kr.

Bremen  (Bre/Bre) Privat seddel 50 Pf  Sollners "Guten Stuben"  01  30,- Kr.

Bremerhaven, Geestemünde und Lehe  25 Pf O.d.  Gra.B86.2a  1+  Pr. stk.   10,- Kr.

Bremerhaven m.Fl. 50 pf.o.D. Gra.B86.2b 0-01  15,-

Bremerhaven, Geestemünde und Lehe 50 Pf o.D.   Gra.B86.1  1+ pletter  10,-

Bremerhaven, Geestemünde und Lehe 25 Pf o.D.   Gra.B86.2a 0-01   10,-

Bremerhaven, Geestemünde und Lehe 25 Pf September 1920  Gra.B86.3 0-01  5,-

Bremervörde (Han/Ns) 25+25 Pf 1.4.1920 Gra.B87.4a 0-01  15,-

Bremervörde (Han/Ns9 2*25 Pf  1.4.1920  Gra.B87.4b 0-01  15,-

Bremervörde (Han/Ns) 50 Pf o.D. (1920) Gra.B87.5a  0-01  5,-

Breslau (Sln/Polen) 50 Pf 11.5.1920  Gra.B88.6  0-01  15,-

Bückeburg (LS/Ns) 25 Pf. 1.7.1920  Gra.B97.3a  0-01  5,-

Bückeburg (LS/Ns) 50 Pf 1.7.1920  Gra.B97.3b  0-01  5,-

Bunzlau (Sln/Polen) 10 Pf 26.11.1919-31.12.1920  Gra.B103.6b  0-01  5,-

Bunzlau (Sln/Polen) 1 Pf. O.D. (1920) Gra.B103.7 0-01  5,- Kr.

Bunzlau (Sln/Polen) 20 Mark 11.11.1918  A.geiger 072.02b  1+-1  10,-

Burg b. Magdeburg (Prs/SA)  25 Pf 1.10.1918 Med prægestempel Gra.B104.1a 0-01 20,-

Burg b. Magdeburg (PrS/SA) 50 pf .10.1918 Med prægestempel Gra.B104.1b  0-01  20,-

Burg b. Magdeburg (Prs/SA)  25 Pf 1.10.1918 Uden prægestempel Gra.B104.2 0-01  5,-

Burg (PrS/SA) 5 Mark 1.12.1918  A.Geiger.073.01  0-01 10,-

Burg (PrS/SA) 10 Mark 1.12.1918  A.Geiger:073.02  0-01 10,-

Burg (PrS/SA) 20 Mark 1.12.1918  A.Geiger:073.03  01  5,-

Burghausen (Bay/Bay) 50 pf 1918 Gra.B105.1b 0-01 20,-

Buxtehude (Han/Ns) 25 Pf O.D. - 1.10.1920 Gra.B108.3 a eller c ? 01 ø.v.hjørne rund 10,- Kr.

Buxtehude (Han/Ns) 25 Pf O.D. - 1.10.1920 Gra.B108.4 a eller c ?  1++ 10,- Kr.

Buxtehude (Han/Ns) 25 Pf O.D. - 1.10.1920 Gra.B108.5 a eller c ? 01 5,- Kr.

Buxtehude (Han/Ns) 50 Pf O.D. - 1.10.1920 Gra.B108.5 b eller d ? 01  10,- Kr.

Buxtehude (Han/Ns) 25 Pf O.D. - 1.10.1921 Gra.B108.6 a eller c ? 01  8,- Kr.

Buxtehude (Han/Ns) 50 Pf o.D.-1.10.1921 Gra.B108.6d  0-01 5,- 

Buxtehude (Han/Ns) 25 Pf.o.D. Gra.B108.7a 01 5,-

Buxtehude (Han/Ns) 50 Pf.o.D. Gra.B108.7b  0-01 5,-

Calbe (PrS/SA) 5 Pf 1920  Gra.C4.1a 01 5,-

Camburg (SM/Th) 10 Pf 1919 Gra.C6.3aq 0-01 10,-

Cannstadt (Wür/BW) 50 pf 15.6.1918 - 1.4.1920  Gra.C7.2  0-01  15,- Kr.

Cassel (HN/He) 50 Pf o.D. (1918) vm.Stern-Sechseck Gra.C8.6b 0-01  30,-

Cassel (HN/He) 50 Pf o.D. (1918)  Gra.C8.6c 01  15,-

Caub (HN/RP)  10 Pf o.d. (1920) Gra.C10.1a  0-01  5,-

Caub (HN/RP) 10+20+50 Pf o.D. (19209  Gra.C10.1a+b+d  0-01  Samlet pris 15,-

Celle (Han/Ns) 10 Pf o.D. (1917) Gra C11.1  Kvalitet 1  5,-

Celle (Han/Ns) Harry Trüller, Celle (Privatsedler) 25 Pf + ½ Mark o.D. - 1.4.1918  Tieste.de 1115.25.01+02  0-01  Samlet 35,-

Christburg (DWP/pol) 10 Pf 1. Juli 1919  Gra.C15.6e  0-01  20,-

Christburg (DWP/Polen) 50 Pf. 1.7.1919 Gra.C15.7  0-01  30,-

Christburg (DWP/Pol) 5 Pf 1. Okt 1920  Gra.C15.8g  0-01  15,-

Christburg (DWP/Pol) 50 Pf 1.Okt. 1920  Gra.C15.8j  0-01  15,-

Coblenz (Rhl/RP) 2 * 50 Pf 1.1.1919  2 forsk vm  Gra.C19.4 + 19.5  0-01  Samlet 15,-

Coblenz (Rhl/RP) 50 Pf. 1.1.1919  Gra.C19.5 0-01  5,-

Coblenz (Rhl/RP) 10 Pf. 1.3.1920  Gra.C19.6  0-01  5,-

Coblenz (Rhl/RP) 25 pf. 1.3.1920  Gra.C19.7  0-01  5,-

Coblenz (Rhl/RP) 20 Mark 15.11.1918  A.Geiger:082.03  01E  10,-

Coblenz (Rhl/RP) Train-Ersatz-Abteilung 8 (Militærseddel) 25 Pf o.D. - 15.12.1918  Tieste.de 1165.75.01 A 

0-01  30,-

Coburg (SC/Bay) 50 Pf. 1918 Gra.C21.3  0-01  30,- Kr.

Cochem (Rhl) 1 Mark 19.11.1918  A.Geiger: 083.01a  0-01  10,-

Cochem (Rhl) 5 Mark 19.11.1918  A.Geiger: 083.02a  0-01E  10,-

Corbach (Wal/He) 25 Pf. 15.12.1920 Undertryk lodret Gra.C26.1a 0-01  10,-

Corbach (Wal/He) 25 Pf. 15.12.1920  Undertryk vandret Gra.C26.2a 0-01  10,-

Corbach (Wal/He) 50 Pf 15.12.1920 Undertryk lodret Gra.C26.3b 0-01  10,-

Corbach (Wal/He) 50 Pf 15.12.1920 Undertryk vandret Gra.C26.4b 0-01  10,-

Cottbus (Bbg/Bbg) 20 Pf. o.D.-31.12.1920 Gra.C28.5b 0-01 10,-

cottbus (Bbg/Bbg) 10+20+50 Pf o.D. - 31.12.1921  Gra.C28.6 b,c,d  0-01  Samlet  15,-

Crefeld (Rhl/NW) 50 Pf 19.4.1917 Bogstav a KNR med * Gra.C29.1b  01 Katalogpris € 25,- Pris 75,-

Crefeld (Rhl/ NW) 25 Pf 6.11.1919 g Gra.C29.5 0-01  15,- 

Crefeld (Rhl/NW) 25+50 pf 22.4.1920  H Gra.C29.6 0-01 10,-

Cuxhaven (Ham/Ns) 25 pf. Oktober 1919 - 31.12.1920  Gra.C37.1a  0-01  10,- Kr.

Cuxhaven (Han/Ns) 25+50 Pf okt. 1919 -31.12.1921  Gra.C37.2a+2b   0-01  10,-

Cuxhaven (Ham/Ns) 50 Pf Okt 1919 -31.12.21 Gra.C37.2 UDEN KNR 0-01  125,-

Dahme (Bbg/Bbg) 50 Pf. 1020  Gra.D1.1c  0-01  5,-

Dahme (Bbg/Bbg) 50 Pf 1920 KNR med bogstavet S Gra.D.1.1d 0-01  25,-

Dahme (bbg/Bbg) 25 Pf 1920 u.knr. + 50 Pf 1920 Z Knr Gra.D1.1b og d  0-01  30,-

Dannenberg (Han/Ns) 10 Pf. O.D. - 1.1.1921  Gra.D2.2a  01  30,- Kr.

Dannenberg (Han/Ns) 10 Pf. 1919. - 1.1.1923  Gra.D2.4c  01  15,- Kr.

Dannenberg (Han/Ns) 50 Pf. 1919 - 1.1.1923  Gra.D2.4d  0-01  5,-

Dannenberg (Han/Ns) 5+10+50 Pf 1919 - 1.1.1923  Gra.D2.4a+c+d  0-01  Samlet 25,-

Dannenberg (Han/Ns) 5. Pf. 1920 - 1.1.1923  Gra.D2.5a  0-01  5,-

Dannenberg (Han/ns) 10 Pf 1920-1.1.1923 Gra.D2.5b  0-01  5,-

Dannenberg (Han/Ns) 5+10+50 Pf 1920- 1.1.1923  Gra.D2.5a+b+c 0-01  Samlet 15,-

Danzig (WPr/Polen) 10 Pf. 9.12.1916  Gra.D3.1a 0-01 125,-

Danzig (WPr/Polen) 50 Pf 15.4.1919  Gra.D3.3  Kvalitet 0-01  60,-

Darmstadt (Hes/He) 50 Pf 30/6-1917 - 31.12.1919 Gra.D5.2   0-01  25,- Kr.

Darmstadt (Hes/He) 50 pf 1.2.1919 - 1.12.1919 Gra.D5.3a 0-01 15,-

Darmstadt (Hes/He) Sæt 1+2 Pf 1920  Gra.D5.4  0-01  10,-

Darmstadt (Hes/He) Sæt 5+10 Pf 15.12.1920 Med fane på rådhus D5.5a+b  0-01  10,-

Darmstadt (Hes/He) 10 Pf 15.12.1920  Gra.D5.5d  01  5,-

Daun (Rhl/RP) 25 Pf 20.2.1920  Gra.D7.1a  0-01  10,-

Daun (Rhl/RP) 50 Pf 20.2.1920 Gra.D7.1b  0-01  10,-

Daun (Rhl/RP) 25 Pf.20.2.1920  Gra.D7.2  0-01  15,-

Deggendorf (Bay/Bay) 25 Pf Oktober 1918  Gra.D8.1a  0-01  15,-

Deggendorf (Bay/Bay) 50 Pf Oktober 1918 Gra.D8.1b  0-01  15,-

Deggendorf (Bay/Bay) 25 Pf September 1920 Gra.D8.5a  0-01  5,-

Deggendorf (Bay/Bay) 50 Pf September 1920 Gra.D8.5b  01  5,-

Delitzsch (PrS/S)  5 Pf. 1917  Gra.D9.2a  01  10,- Kr.

Delitzsch (PrS/S) 50 Pf 1919  Gra.D9.4a  0-01 30,-

Delitzsch (PrS/S) 50 Pf. 1919 Vm.dråber. Gulligbrun Gra.D9.5 0-01 10,-

Delitzsch (PrS/S) 10 Pf. 1920  Gra.D9.6b 0-01  5,-

Demmin (Pom/MV) 25 Pf. o.D. (1920)  Gra.D11.2a  0-01  15,- 

Dingolfing (Bay/Bay) 50 pf. 1918  KNR uden raster. Mat tryk  Gra.D17.2 0-01 20,-

Dingolfing (Bay/Bay) 50 pf 1918 Gra.D17.3 0-01 40,-

Dingolfing (Bay/Bay9 50 pf. 1.10.1920  Gra.D17.4  0-01  10,-

Dinslaken (Rhl/NW) 10, 25, 50 Pf 1.8.1920  Hvidt papir  Gra.D19.2a,b,c  0-01  Samlet 15,-

Dippoldiswalde (Sa/Sa) 10 Pf O.d. - 31.12.1918  Gra.D22.1a  01 10,- Kr.

Dippoldiswalde 50 Pf. o.D. Gra.D22.2b  0-01  5,-

Döbeln (Sa/Sa) 50 pf. 1919 - 31.12.1919  Gra.D23.2  0-01  10,-

Döbeln (S/S) 5 Mark 8.11.1918  A.Geiger:105.01c  01E  20,-

Dömitz (MS/MV) 10 Pf. 1.6.1920  Gra.D24.1a  0-01  10,-

Dömitz (MS/MV) Gra.D24.1b 0-01 10,-

Dömitz (MS/MV) 25 Pf. 1.6.1920 (1921) Gra.D24.2a  0-01  5,-

Donauwörth (Bay/Bay) 10 Pf. o.D. Gra.D27.3b 0-01 10,-

Donauwörth (bay/Bay) 50 pf. Oktober 1918 Gra.D27.4 01  15,-

Donauwörth (Bay/Bay) 50 Pf oktober 1918 Vm.Bølgebundter Gra.D27.5  01  10,-

Dortmund und Hörde (Wfl/NW) 10 Pf. 1.7.1920  Gra.D28.3a 0-01  5,-

Dortmund und Hörde (Wfl/NW) 25 Pf.1.7.1920 u.TF Gra.D28.3d 0-01 5,-

Dresden (S/S) 50 Pf. Marts 1917 - 31/10-17 / 31.12.18  Gra D30.1  1++  20,- Kr.

Dresden (S/S) 50 Pf.Febr.1921 - 30.9.1921 Række a Gra.D30.3  0-01  5,-

Dresden (S/S) 5 Mark 1.11.1918 Reihe U  A.Geiger:108.03 b eller c 0-01  10,-

Dresden-Neustadt (S/S) 50 Pf. o.D.-31.12.1918 Tykt papir Gra.D32.1 1-1+ 5,-

Düben (PrS/S) 50 Pf. 1.11.1919 Gra.D33.1c 0-01  15,-

Düren (Rhl/NW) 50 Pf 15.5.1917  Gra.D34.2a  01  25,- Kr.

Düren (Rhl/NW) 50 Pf. 15.5.1917 - 1.1.1919  Gra.D34.2b 0-01  5,-

Düren (Rhl/NW) 25 Pf. 1.6.1917  Brunligt undertryk Gra.D34.4b  0-01  10,-

Düren (Rhl/NW) 50 Pf 1.3.1918  Gra.D34.6  0-01  15,- Kr.

Düren (Rhl/NW) 50 Pf 1.3.1918  Gra.D34.7 01  15,- Kr.

Düren (Rhl/NW) 50 Pf 1.3.1918 KNR 548.799 Gra.D34.8  0-01  10,-

Düren (Rhl/NW) 50 Pf 1.3.1918  Gra.D34.9  0-01  5,- 

Düren (Rhl/NW) 10 Pf 20.7.1919 -1.1.1920 Gra.D34.10  0-01  10,-

Düren (Rhl/NW) 10 Pf 20.2.1920 uden vm  Gra.D34.11  0-01  15,-

Düsseldorf (Rhl/NW) 25 + 50 Pf 15.10.1919  Gra.D35.4 a+b + D35.5  0-01  Samlet 15,-  

Düsseldorf (Rhl7NW) 50 Pf 10.1.1920 - 31.3.1921  Gra.D35.7b  0-01  5,-

Duisburg (Rhl/NW) 50 Pf 18.10.1919  Gra.D36.2c  0-01  15,-

Ebersberg  (Bay/Bay) 10 pf 15.12.1916  Gra.E2.1b  0-01  10,- Kr.

Ebersberg (Bay/Bay) 5 Pf 15.12.1916 Vm sammenflettede kors Gra.E2.2  0-01  20,-

Eckartsberga (PrS/SA) 5 Pf 1.8.1920  Gra.E5.1a  0-01  5,-

Eckartsberga Thür (Prs/SA) 25 + 50 Pf 1.8.1920  Gra.E5.2 b+c  0-01  Samlet 10,-

Eckartsberga (PrS/SA) 50 Pf 1.8.1920  Gra.E5.3  0-01  10,-

Einbeck 8Han/Ns) 25 Pf 20.12.1920  Gra E9.3a  0-01  5,-

Eisenach (SWE/Th) 50 pf 14.2.1918 - 31.12.1919  Gra.E10.1a  01  35,- Kr.

Eisenach (SWE/Th)  25 Pf. 20.11.1919  Gra.E10.3g  0-01  5,-

Eisenach (SWE/Th) 5 Mark 24.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger 121.01a  E01  10,-

Eisenach (SWE/Th) 10 Mark 24.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger 121.02a  0-01  15,-

Eisenach (SWE/Th) 20 Mark 24.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger 121.03a  1++   15,-

Eisenberg (SA/Th9 10 Pf o.D. (1918) Gra.E11.6  1+-1  10,-

Eisleben (PrS/SA) 1 Mark o.D. - 31.5.1919 A.Geiger 123.10 a eller b  0-01 20,-

Eisleben (PrS/SA) 2 Mark o.D.-31.5.1919  Knr 4,0 MM  A.Geiger:123.11c   E 0-01  15,-

Eisleben (PrS/SA) 5 Mark o.D. - 31.5.1919  KNR 4,5 mm A.Geiger. 123.12c  E 0-01  15,-

Eisleben (Prs/SA) 5+1+ Pf 1.10.1920  Gra. E12.2  01  10,-

Elberfeld (Rhl/NW) 25 Pf 15.11.1919 Gråt papir Gra.E13.1  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 25 Pf 15.11.1919  Gra.E13.2  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 25 Pf 15.11.1919  Gra.E13.3c  0-01  5,- 

Elberfeld (Rhl/NW) 25 Pf 15.11.1919  Bogst O  Gra.E13.4  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 25 Pf 15.11.1919  Bogst X  Gra.E13.4  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 50 Pf 10.12.1919  Bogst G  TF 46 mm  Gra.E13.5  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 50 Pf 10.12.1919  Bogst T  TF 59 mm  Gra.E13.6  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 50 Pf 10.12.1919  Bogst W Serie blågrøn Gra.E13.7  0-01  30,-

Elberfeld (Rhl/NW) 5 Pf 10.3.1920  Gra.E13.8 a+b 0-01  samlet 15,-

Elberfeld (Rhl/NW)  10 Pf 10.3.1920  uden vm  Gra.E13.8c  01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 10 Pf 10.3.1920 Gra.E13.11  0-01  5,-

Elberfeld (Rhl/NW) 5 Mark 25.10.18-1.2.1919  A.Geiger:124.01a 0-01  10,-

Elberfeld (Rhl/NW) 10 Mark 25.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger:124.02a  0-01  10,-.

Elberfeld (Rhl/NW) 20 Mark 25.10.1918  A.Geiger:124.07a  0-01  10,-

Elberfeld (Rhl/NW)  1 Mark 15.11.1918 Serie D og e  A.Geiger.124.09a og 09b  0-01  5,- Kr. stk

Elbing (DWP/Pol) 50 Pf 16.7.1918 Prægest.16 mm Gra.E14.3  0-01  40,-

Elbing (DWP/Pol) 50 Pf 1.4.1920  Gra.E14.5  0-01 0-01  10,-

Elbing (DWP/Polen) 50 Pf 1.3.1921  Gra.E14.6a 0 10,-

Elze (Han/Ns) 50 Pf juni 1917 Gra.E15.1c  0-01 20,-

Emden (Han/Ns) 50 Pf 15.12.1918  KNR>100.000 Gra.E16.2b  Kvalitet 0-01  10,-

Emden (Han/Ns) 25 Pf 1920 (19219 Gra.E16.3  0-01  10,-

Emden (Han) 1 + 5 + 10 Mark o.d. - 1.2.1919  A.Geiger:131.01b, 131.04c, 131.05a  0-01 Samlet 40,-

Emmendingen (Bad/BW) 50 Pf 1.8.1917  Gra.E17.3a  01  15,-

Emmendingen (Bad/BW) 50 Pf 1.8.1917 Vm Z Mønster KNR 7 mm Gra.E17.4a  0-01  15,-

Emmendingen (Bad/BW) 10 Pf 1.8.1917 Vm.Z u.Knr  Gra.E17.4d  0-01  10,-

Emmendingen (Bad/BW) 10 Pf 1.8.1917 Vm z Uden Knr Gra.E17.5h 0-01 10,-

Emmendingen (Bad/BW) 20 Pf 1.8.1917 Uden KNR Gra.E17.5i 0-01  5,-

Emmendingen (Bad/BW) 20 Pf 1.8.1917  uden vm uden KNR Gra.E17.6i  0-01  5,-

Emmendingen (Bad/BW) 20 Pf 1.8.1917  u.vm. u.KNR  Gra.E17.6j  0-01  5,-

Emmendingen (Bad/BW) 50 Pf 11.2.1921 Gra.E17.7a 0-01 10,-

Emmerich (Rhl/NW)  50 Pf 15.11.1918 (1921) Gra. E18.4  0-01  10,-

Emmerich (Rhl/NW) Sæt 25+50 Pf 1.12.1920 Hvidt papir Gra.E18.5 a+b 0-01 samlet 20,-

Emmerich (Rhl/NW) 25+50 Pf 1.12.1920  Rand lysebrun Gra.E18.6 a+b  0-01  20,-

Ems, Bad (HN/RP)  10 Pf 18.11.1918 -31.12.1919  Gra.19.2  0-01  10,-

Ems, Bad (HN/RP) 50 pf 18.11.1918-31.12.1920  Gra.E19.4b 0-01 10,-

Erbach (He/He) 50 Pf Nov.1918 - 1.4.1919  Gra. E20.1 + E20.2  0-01  Samlet 10,-

Erbach im Odenwald (He/He) 1 Mark Nov. 1918  A. Geiger 135.01  0-01  5,-

Erfurt (Prs/Th) 50 Pf 20.10.1928 Gra.E22.2  01 10,-

Erkelenz (Rhl/NW) 10 Pf 19.10.1918  Gra.E24.2  0-01  15,-

Erkelenz (Rhl/NW)  10+25 Pf. Gråt papir 24.6.1920  Gra.E24.11a+b  0-01  10,-

Erkelenz (Rhl7NW) 25 Pf 24.6.1920 vm.sekskanter Gra.E24.11b 0-01 5,-

Erkelenz (Rhl/NW) 10 Pf 1.7.1921  Gra.E24.12  0-01  5,-

Erkelenz (Rhl/NW) 5 Mark 12.11.1918  A.Geiger:137.01  0-01 10,-

Erlangen (Bay/Bay) 10 Pf 29/31.10.1918 KNR 3 cifre Gra.E25.1  0-01  10,-

Erlangen (Bay/Bay) 50 Pf 29/31.10.1918  Gra.E25.1c  0-01  10,-

Erlangen (Bay/Bay) 20 + 50 Pf 29./31.10.1918 Uden KNR  Gra.E25.1 H+i  0-01  Samlet 10,-

Eschwege (HN/He) 10 Pf. 1919  Gra.E27.5b  0-01  5,- kr.

Eschwege (HN/He) 5 Pf. 1920 Gra.E27.6a  01 Pr. stk.  5,- kr.

Eschwege (HN/He) 10 pf. 1920  Gra.E27.6b 0-01  5,-

Eschweiler (Rhl/NW) 50 Pf 1.11.1918  med stempel  Gra.E28.2c  0-01  10,-

Eschweiler (Rhl/NW) 50 Pf. 1.11.1918  Gra.28.2e 0-01  5,- Kr.

Esens (Han/Ns) 50 Pf o.D. (1920  Gra.E29.1c  0-01  15,-

Esens (Han/Ns) 10+25+50 Pf o.D Gra.E29.3a+b+c 0-01  samlet  15,-

Esens (Han/Ns) 25 pf. o.d  Gra.E29.3b  0-01  5,-

Esslingen (Wür/BW) 50 Pf 1917 - 1.9.1919  Gra.E30.1  0-01  30,-

Ettenheim (Bad/BW) 50 Pf. 10.1.1919  Gra.E31.5d  0-01  10,-

Falkenberg (OSl/Polen) 25 pf 1.2.1920 Gra.F1.1a 0-01 5,-

Fallingbostel (Han/NS) 50 Pf 1.7.1920  Gra.F3.5c  0-01 5,-

Finsterwalde N.L. (Bbg/Bbg) 5 Pf 5.12.1919 m.vm Gra.F5.2a 0-01  5,-

Finsterwalde N.L. (Bbg/Bbg) 50 pf 5.12.1919 Gra.F5.3c KNR = 6 cifret  0-01  5,-

Fordon (Pn/polen) 10 Pfg o.D. (1917) Gra.F10.3  0-01  30,-

Forst i L. (Bbg/Bbg+Polen) 50 Pf 21.4.1917-31.12.1918 Gra.F11.2b 0  15,-

Forst i L. (Bbg/Bbg+Polen) 1 Pf 1918 Gra.F11.5 0  5,-

Frankenberg (HN) 20 Mark 12.11.1918 Overtrykt 8.11.1922 A.Geiger 148 W1  0-01  25,-

Frankenberg (HN) 20 Mark 12.11.1918 Overtrykt 8.11.1922 A.Geiger 148 W1  0-01E  25,-

Frankenstein (Sln/Polen) 10 Pf 10.12.1920  Gra.F15.2 0-01  5,-

Frankfurt am Main (HN/He) 50 Pf 1.5.1917 E No- KNR * 6 stråler Gra.F16.1h  0-01 5,-

Frankfurt a.M. (HN/He) 50 Pf 1.5.1917  G No- KNR *  6 stråler  Gra.F16.1l  0-01  5,-

Frankfurt am main 25 pf 1.9.1919 Vm Zig zag Uden Bst Gra.F16.2a  0 5,-

Frankfurt a.Oder (Bbg/Bbg+Polen) 50 Pf 8.11.1919 Gra.F17.3b 0  10,-

Frankfurt a Oder (Bbg/Bbg+Polen) 10 pf 3.6.1920 Gra.F17.4a 0 5,-

Frankfurt a Oder (Bbg/Bbg+Polen) 10+25 pf 3.6.1920 Gra.F17.4a+b 0-01  10,-

Frankfurt a. Oder (bbg/Bbg) 25 Pf 3.6.1920 Gra.F17.4b 0-01 5,- 

Frankfurt a.Oder (Bbg/Bbg) 5 Mark 1.12.18 m.Trykfejl  A.Geiger:156.02  0-01 E   10,-

Fraustadt (Pn/Polen) 5 Pf. O.D. Reihe V Gra.F18.8a  0-01  10,- Kr.

Fraustadt (Pn/Polen) 10 Pf. o.D. Gra.F18.9  0-01  5,-

Freiberg (S/S) 50 Pf.o.D.-31.Dez.1918 Uden udgave og række Gra.F19.5 0-01 10,-

Freiberg (S/S) 5+10 Pf o.D - 31.12.1920  Gra.F19.7a og b 0-01  Samlet 10,-

Freiberg (S/S) 1+2 Pf o.D.-30.6.1920 Gra.F19.8a+b  0-01  Samlet 10,-

Freiberg (S/S) 5 + 10 Pf o.D - 31.9.1921  Gra.F19.8c og d  0-01  Samlet 10,-

Freiburg i Br. (Bad/BW) 50 Pf 30.3.1920 Gra.F21.4b  0-01  5,-

Freiburg i Br. (Bad/BW) Sæt 3*50 Pf 30.3.1920  A+B+C  Gra.F21.4a,b,c  0-01  alle 3 15,-

Freiburg (Sln/Polen) 25 Pf 15.6.1919  Gra.F22.4  0-01  5,-

Freyburg (PrS/SA) 5 Pf. 15.5.1920  Gra.F25.1a  0-01  5,-

Freyburg (PrS/SA)  50 Pf 15.5.1920  Gra.F25.1c  0-01  5,-

Freystadt (DWP/Polen) 25  + 50 Pf. 1.12.1920  Gra.F26.1c+e  0-01 20,-

Friedberg (Hes/He) 25 Pf 1.12.1920 Hvidt papir Gra.F28.4b 0-01 5,-

Friedberg (Hes/He) 25 Pf 1.12.1920  Gra.F28.4c  01  5,-

Friedberg St.Lebensmittelausschuss .. (Hes/He) 30 Pf 1.7.1917 Gra.F29.1  1+  15,-

Friedrichshafen (Wür/BW) 50 Pf o.D. - 1.8.1920  Gra.F32.1a  0-01  20,-

Friedrichshafen (Wür/BW) 5 Mark 1.11.1918 Nr.Knr A.Geiger: 162.01c 0-01  25,-

Friederichsroda (SG/Th) 30 pf. Jan. 1920  Gra.F31.5  0-01  10,-

Fritzlar 8HN/He) 50 Pf 11.10.1920  KNr 4,0 mm  Gra.F35.2b  01  40,-

Fürstenwalde (Bbg/Bbg) 5 Mark 3.12.1918  A.Geiger.164.01  01 E  15,-

Fürstenwalde (Bbg/Bbg) 20 Mark 3.12.1918  A.Geiger:164.02  01 E   15,-

Fürstenwalde (Bbg/Bbg) 50 Mark 3.12.1918  A.Geiger:164.03  0-01 E   30,-

Fulda:(HN) 5 Mark 17.10.1918-1.2.1919 bs. Schlossgarten  A.Geiger:166.08  0-01  20,-

Geislingen (Wür/BW) 25 pf Okt 1918  Knr 77.166 Gra.G4.1g 0-01  10,-

Geldern (Rhl/NW) 50 Pf. 9.11.1918 Gra.G5.1b  0  15,-

Geldern (Rhl/NW) 25 pf 30.3.1921  Gra.G5.5  0-01  5,-

Gera (RjL/Th)  5 Pf 917  Gra G10.1b  0-01  30,- kr.

Gera (RjL/Th) 10 Mark o.D. - 1.2.1919  A.Geiger: 172.03c  0-01  20,-

Giessen (Hes/He) 20 Mark 1.1.1918 - 1.2.1919  A.Geiger. 178.03   E 1++  15,-

Gifhorn (Han/Ns) Privatseddel Limberg, M.&Co.Glash. 10 Pf 1.3.1920 Tieste.de 2235.05.01 01  30,-

Gifhorn (Han/Ns) Privatseddel Limberg, M.&Co. Glash.w. 25 Pf 1.3.1920  Tieste.de 2235.05.02  0-01  30,-

Glauchau (S/S)  50 Pf 1919 - 30.6.1920  Gra.G18.3c  0-01  10,-

Glogau (Sln/Polen) 1 Pf O.D. (1916) - 31.12.1918  Gra.G20.1a  0-01  Pr. stk 10,- Kr.

Glogau (Sln/Polen) 10 Pf o.D. (1918) Serie III Gra.G20.3a 0-01 10,-

Glogau (Sln/Polen) 25 Pf O.D. (1919) - 31.12.1920  Gra.G20.6d 01   5,- Kr.

Glogau (Sln/Polen) 10 Pf O.D. (1920)  Gra.G20.9a  0-01    5- Kr.

Glogau (Sln/Polen) 25 Pf O.D. (1920)  Gra.G20.9b  0-01    5,- Kr.

Godesberg, Bad (Rhl/NW) 10+25+50 Pf  25.10.1920  Gra.G22.1a,b,c  0-01 15,-

Godesberg, Bad (Rhl/NW)  50 Pf. 25.10.1920  Gra.22.1c  0-01  5,-

Görlitz (Sln/S) 10 Pf 1.4.1919  Gra.G24.5 0-01  5,-

Görlitz (Sln/S og Polen) 10 Pf 1.2.1921 Gra.G24.7b  0  5,-

Göttingen  (Han/Ns) 25 Pf. 26.4.1917  Gra.G25.1a 0-01  15,- Kr.

Göttingen (Han/Ns) 25 Pf 26.4.1917 2.oplag Gra.G25.1b 0-01 15,-

Göttingen  (Han/Ns) 50 Pf. 26.4.1917 Gra.G25.1c  0-01  15,- Kr.

Göttingen (Han/Ns) 25 pf 26.4.1917  Gra.G25.2  0-01  15,-

Göttingen (Han/Ns) 25 + 50 Pf 19.11.1920  Gra G25.6 a+b  0-01  Samlet 10,-

Goslar (Ha/Ns) 10 Pf Mai 1917 - 1.5.1920 Gra.33.1a 0-01 20,-

Goslar (Han/Ns) 25 + 50 Pf Mai 1917 - 1.5.1920 Gra.G33.1b+c  0-01  samlet 40,-

Goslar (Han/Ns) Sæt 10, 25 og 50 Pf Dez.1918 - 1.5.1920  Gra.G33.2a,b,c   0-01  Alle 3  15,-

Gotha (SG/Th) 50 Pf 28.1.1917  Gra.G37.3  01  20,-

Graetz (Pn/Polen9 5 Pf 1917 Gra.G40.1a 0-01  20,-

Graetz (Pn/Polen) 5 Pf. 1917  Gra.G40.1e 01  40,- Kr.

Greiz (RäL/TH) Bank für Handel u.Industrie 50 pf 1.10.1919 - Ende 1920 Tieste 2445.07 0-01  15,-

Greiz (RäL/) 7 Forskellige 1917 og 1919  0-01  Samlet  35,- kr.

Greiz (RjL/Th) 5 Mark 1.11.1918  A:Geiger: 195.01 a eller b ?  0-01  15,-

Grimma Amtshauptm.sch. (S/S) 50 Pf 4.11.1918 - 31.12.1919 Gra.G45.2c 01  5,-

Grossalmerode Detl. Vereinigung (Privat seddel) (HN/) 25 Pf o.D. Tieste.de 2500.05.10 0-01  15,-

Grossenhain (S/S) 10 Pf. o.d. - 31.12.1920 Gra.G51.2c 0  5,-

Grossenhain (S/S) 10 Pf.o.D - 31.12.1919  Gra.G51.3a  0-01  15,-

Grossenhain (S/S) 10 pf o.D. - 31.12.1920 KNr 18 mm Gra.G52.2a 0-01 5,-

Grube Ilse (Bbg/Bbg) 5+10 Pf o.D. 1921 Katalognumre ? 0-01  Samlet 10,-

Güstrow (MS/MV) 25+50 Pf 4.12.18 -30.6.19 Gra.G63.1a+b 0-01  Samlet 45,-

Guhrau (Sln/Polen) Stadt  5 + 10 Pf 1.12.1920  Hvidt papir Gra.G64.7a+b  0-01  10,-

Guhrau, Kreis (Sln/Polen9 10 Pf. o.D. (1920) Gra.G65.1a  0  5,-

Halberstadt (PrS/SA) 25 Pf 1. Oktober 1918 Raster 4,0 mm Gra.H3.2a 0-01 15,-

Halberstadt (PrS/SA)  50 Pf 1.10.1918 Gra.3.2c  0-01  15,-

Halberstadt (PrS/SA) 25 pf 1.10.1918  No Knr Gra.H3.3b  0-01  15,-

Halberstadt (PrS/SA) 50 Pf 1.10.18  bred raster H3.3c  0-01  15,-

Halberstadt (PrS/SA)  10 Pf. 10.Febr.1920  Gra.H3.5a  0-01  5,-

Halberstadt (PrS/SA) 5 Mark 1.12.1918  A. Geiger 209.01a 01E  5,-

Halberstadt (PrS/SA) 20 Mark 1.12.1918  A.Geiger:209.03  0-01 E   5,-

Halle (PrS/SA) 50 Pf 1.5.1920  Gra.H4.5b  0-01  10,-

Hameln (Han/Ns) 50 Pf 1.7.1918 TF M.DuMont... Gra.H8.1b 0-01 10,-

Hameln (Han/Ns) 25 Pf 1.7.1918 Wz: Kölner Wappen Gra.H8.2a  0-01  20,-

Hameln (Han/Ns) 50 Pf. 1.7.1918 Gra.H8.2b 0-01  Pr. stk. 20,- Kr.

Hameln (Han/Ns) 25 Pf 1.7.1918  Gra.H8.3a  0-01  5,-

Hammelburg  (Bay/Bay) 10 Pf. 10.3.1918 Gra.H10.1a  0-01  Pr. stk. 15,- Kr.

Hannover (Han/Ns) 50 Pf. 1.10.1917  Gra.H13.2b  0-01 . 75,- Kr.

Hannover (Han/ns) 25 Pf. 1.12.1919  Gra.H13.5a  0-01  10,-

Hannover (Han/Ns) 25 Pf 1.3.1920 Gra.H13.6a 0-01 5,-

Hannover (Han/Ns) 50 pf 15.3.1920  Gra.H13.7b 0-01  5,-

Heidelberg (Bad/BW) 50 pf 1.7.1917  Gra.H19.1b  0-01  60,-

Herford (Wfl/NW) 50 Pf. 1.6.1917 Burde være en del af Gra.h28.3 ? men kan ikke finde den 0-01 Pris ?

Herford (Wfl/NW) 5+20 Pf 1.6.1917  Gra.H28.3a+c  0-01  Samlet 40,-

Hermsdorf (SA/Th) 10 Pf 4.4.1919  Gra.H29.3a  0-01  5,-

Herne (Wfl/NW) 10 Pf 1.6.1918 Gra.H30.5a 01  10,-

Herrnstadt (Sln/Polen) 5 pf. o.D. - 31.12.1919 Gra.H31.1a 0-01 20,-

Herrnstadt (Sln/Polen) 50 pf o.D. - 31.12.1919 Gra.H31.1c  0-01  20,-

Herrnstadt (Sln/Polen) 5+10+50 Pf o.d.-31.12.1919  Gra.H31.1a,b,c 0-01  alle 3 samlet 50,-

Herrnstadt (Sln/Polen) 25 Pf o.D. (1920) Gra.H31.2a 0  10,-

Hersfeld (HN/He) 1+2+5+10+20 Mark 4. November 1918 01 E Samlet 40,-

Hildburghausen m.fl. (SM/Th) 50 Pf. o.D. Gra.H38.1a 0-01 15,-

Hirschberg (Sln) 10 Mark o.D.-15.1.19191  A.Geiger: 235.01  0  15,-

Hirschberg i Schle. (Sln/Polen) 10 Pf o.D. - 31.3.1920 Gra.H42.1 0-01 10,-

Hirschberg i Schles. (Sln/Polen) 10 Pf o.D - 31.3.1920 Gra.H42.2 01 5,-

Hirschberg, Handelskammer (Sln/Polen) 25 Pf o.D. (1920) Gra.H43.5  0-01  5,-

Höchst a.M. (HN/He)  25 pf. 1.6.1917  Gra.H44.2a 01  40,- Kr.

Höchst a.M. (HN/He) 50 pf 1.6.1917 Vm zig zag Gra.H44.5 0  15,-

Hof (Bay/Bay) 10 pf 10.4.1917  Gra.H46.4a  0-01  10,-

Homburg (Pf/Sar) 50 Pf 1.4.1917 -1.4.18  Gra.H51.1b 0-01  40,-

Homburg (HN/He9 50 Pf. 1.6.1917  Gra.H52.2  1  Pris 5,-

Horb (Wür/BW) 50 Pf Dez.1918-1.10.1920  Knr sortGra.H53.1a  0-01  15,-

Horst-Emscher (Wfl/NW) 10 Pf 1.5.1917  Gra.H54.1a  0-01  10,-

Horst-Emscher (Wfl/NW) 10 Pf + ½ Mark 1.5.1917  Gra.H54.1a + 1c 01  samlet 20,-

Idar (old-Birkenfeld/RP)  50 Pf o.D. (1921)  (Gra.I1.1a) 0-01  5,-

Immenstadt (Bay/Bay) 10 Pf. 1.4.1918  Gra.I4.3a  01  Pr.stk. 8,- Kr.

Jena (SWE/Th) 10 Pf. 1.8.1920  Gra.J6.4a  01  10,- Kr.

Jena (SWE/Th) 10 Pf 1.8.1920 gråt papir Gra.J6.4d 0-01 10,-

Jerichow (prS/SA) 25 Pf 1.1.1921  Gra.J7.2  0-01  5,-

Johannisburg (OPr/Polen) 10 Pf. 24.5.1917  Gra.J9.1b  0-01  20,- kr.

Jülich (Rhl/NW) 50 Pf 1.11.1918  Gra.J10.2a  0-01  25,-

Jülich (Rhl/NW) 25 Pf. 31.12.1919 Gra.J10.3a 0-01  15,-

Jülich (Rhl/NW) 50 Pf 31.12.1919  Gra.J10.3d  0-01  5,-

Jüterbog (Bbg/Bbg) 10 Pf 1.4.1920 (19219 Gra.J11.5 0-01 5,-

Jüterbog (Bbg/Bbg) 25 pf. 1.4.1920 Gra.J11.4b 0-01  5,-

Jüterbog (Bbg/Bbg) 25 pf 8.4.1920 Gra.J11.6  0-01 5,-

Jüterbog (Bbg/Bbg) 50 Pf 1.10.1920 (1921) Gra.J11.7 0-01  5,-

Juist (Han/Ns) 10 Pf 1.4.1920 Gra.J12.7 0  5,-

Kahla (SA/Th) 50 Pf. 1917 - 31.12.1919  Gra.K1.2b  0-01  60,- kr.

Kaltennordheim (SWE/Th) 25+50 Pf 1.9.1919  Gra.K3.1a+b  0-01  samlet 10,-

Kaltennordheim (SWE/Th9 50 Pf 1.9.1919 uden vm Gra.K3.2b 0-01 5,-

Kamen (Wfl/NW)  50 Pf 19.11.1918  Gra.K4.2  0-01  30,-

Kamen (Wfl/NW)  25 Pf 2.5.1919  Gra.K4.3  0-01  15,-

Kamen (Wfl/NW) 25 Pf 1.4.1920  Gra.K4.4a  0-01  5,-

Kamenz (S/S) 10+50 Pf 1.1.1921  Gra.K5.4a+b  0-01  Samlet 10,-

Kamenz (S/S) 50 pf 1.1.1921 Gra.K5.4b 0-01 5,-

Karlsruhe (Bad/BW) 50 Pf 22.4.1920  Gra.K10.1  0-01  5,-

Karlsruhe (Bad/BW) 20 Mark 16.10.18 vm Stern-Sechseck A.Geiger: 263.04b 01 15,-

Kemberg (PrS/SA) 5 Pf 1.11.1918-31.12.1920 Gra.K19.1a 0-01 5,-

Kemberg (Prs/SA) 50 Pf 1.1.1918 - 31.12.1920 Gra.K19.1c 0-01 5,-

Kempen a.Rh. (Rhl/NW) 50 pf 30.8.1918 Gra.K21.3b 1+ 5,-

Kempen a. Rh. (Rhl/NW) 20 Pf 9.3.1920  Gra.K21.4a  0-01  15,-

Kiel (SH/SH) 5 Mark 15.10.1918 - 1.5.1919  A.Geiger 270.03  0-01  10,-

Kiel (SH/SH) 10 Mark 15.10.1918 - 1.5.1919  A.Geiger 270.04a  0-01  10,-

Kirn a.d. Nahe (Rhl/RP)  50 Pf o.D. (19189 Gra.K26.1  0-01  50,-

Kirn a.d.Nahe  50 Pf o.d. (1919)  Gra.K26.2  0-01  40,-

Kirn a.d.Nahe (Rhl/RP)  25 Pf. 18.10.1919  Gra.K26.3  0-01  20,-

Kirn a.d. Nahe (Rhl/RP) 50 Pf 20.5.1920  Gra.K26.4 0-01  15,-

Kirn a.d.Nahe (Rhl/RP)  50 Pf 9.9.1920  Gra.K26.5  0-01  10,-

Kissingen, Bad 50 Pf 1917 Gra.K27.1a 0-01 20,-

Kissingen, Bad  50 Pf 1918 Gra.K27.2a  0-01  20,- Kr.

Kissingen, Bad (Bay/Bay) 50 Pf 1920 Gra.K27.51 0-01 5,-

Kissingen. Bad (Bay/Bay) 5 Mark 20.11.1918  A.Geiger. 272.01b 0-01 15,-

Kitzingen (Bay/Bay) 50 Pf 1921  Gra.K28.18  01  5,-

Kitzingen (Bay/Bay) 5 Mark 8.11.1918 A.Geiger: 273.01  0-01  30,-

Kitzingen (Bay/Bay) 10 Mark 8.11.1918 A.Geiger:273.02  01  20,-

Kitzingen (Bay/Bay) 10 Mark 8.11.1918 A.Geiger:273.02  0-01  30,-

Kitzingen (Bay/Bay) 20 Mark 8.11.18 A.Geiger:273.03  1+  20,-

Kitzingen (Bay/Bay) 20 Mark 8.11.1918 A.Geiger:273.03  0-01  30,-

Kitzingen (Bay/Bay) 5 Mark 9.11.1918 A.Geiger. 274.01  0-01 E  30,-

Kitzingen (Bay/Bay) 20 Mark 9.11.1918 A.Geiger. 274.02  0-01 E  30,-

Kölln (Rhl/NW) 10 pf 29.3.1917 Lit.C1 Format 100*55 mm Gra.K30.1a 0-01 150,-

Köln (Rhl/NW) 50 pf. 29.3.1917  Gra.K30.3 0-01  30,- Kr.

Köln (Rhl/NW) 10 pf. 1.6.1918  Gra.K30.8a  0-01  10,- Kr.

Kölln (Rhl/NW) 10+50 Pf 1.10.1920 Gra.K30.11 a og b 0-01 Samlet 10,-

Kölln (Rhl/NW) 25 Pf 1.10.1920 Gra.K30.12 0-01 5,-

Kölln (rhl/NW) 10+25 pf 13.7.1921 Gra.K30.16a,b 0-01 samlet 10,-

Königsberg in Franken (SC/Bay9 1 Mark November 1918 A.geiger.285.01c  0-01  10,-

Königsberg in Franken (SC/Bay) 50 Pfg Nov 1918 Gra.K31.2  01  20,-

Königsberg in Franken 20 Mark 1.11.1918  A.Geiger 285.02b  0-01  10,-

Königsberg in Franken 20 Mark November 1918  Rødt KNR A.Geiger:285.02c 0-01 10,-

Kolberg (Pom/Polen) 25+50 Pf 1.3.17 (1920) Gra.K40.2b+c  01  samlet 20,-

Konstanz (Bad/BW) 50 Pf Juli 1919 (slut 1921) Gra.K44.3 Knr 4 cifre i.s.f. 5  0-01  10,- kr.

Konstanz (Bad/BW) Sæt med 5, 10 og 20 Mark November 1918 - 1.2.1919. Stemplet "Samlungsstück"  A.Geiger 292.01,02,03 01 Samlet 30,- kr.

Kreuznach, Bad (Rhl./RP) 10 pf 21.5.1917  Gra.K52.3  0-01  40,-

Kreuznach, Bad (Rhl/RP) 50 pf 1917/1918  Gra.K52.4  0-01  15,-

Kreuznach, Bad (Rhl/RP) 50 Pf. 1917 - 1918  Gra.K52.5a  01  Pr.stk  15,- kr.

Kulmbach (Bayern) 20 Mark 1918 - 31.1.1919  A.Geiger. 298.04  1+  15,-

Lampertheim (Hessen) 1 Mark 1.11.1918   A.Geiger 304  01  20,- Kr.

Landeck, Bad (Sln/Polen) 25 + 50 pf 28.8.1920  Gra.L8.4a+b 01  samlet 20,-

Landeck (Sln/Polen) 25 Pf. 11.3.1921  Gra.L8.5c  0-01  5,-

Landsberg am Lech (Bay/Bay) 50 pf Juli 1918 - 1.1.1919  Gra.L9.1  0-01  20,-

Landsberg a Lech (Bay/Bay)  10 Mark April 1919 A.Geiger: 307.01  0-01  15,-

Landsberg a Lech 20 Mark April 1919 A.Geiger. 307.02 0-01 15,-

Landsberg a Lech Bay/Bay 50 Mark 307.03  0-01  15,-

Landsberg a.d.Warthe (Bbg/Polen) 5 mark o.D. A.Geiger 308.01a  0-01  15,-

Landsberg a.d.Warthe (Bbg/Polen) 10 Mark o.D. A.Geiger 308.02a  0-01  15,-

Lauchstedt (Prs/SA)  10 Pf 1919  Uden vm  Gra.L17.1a  0-01  5,-

Lauchstedt (PrS/SA) 25 pf 1921   Gra.L17.5  0-01  5,-

Lauenburg (Pom/Polen) 5 Mark 15.11.1918 A.Geiger 310.01a  0-01  10,-

Lauenburg (Pom/Polen) 10 Mark 15.11.1918  A.Geiger 310.02a  0-01  10,-

Laufen-Tittmoning (Bay/Bay) 50 Pf 1920  Gra.L22.6a  0-01  10,-

Laufen-Tittmoning (Bay/Bay) 50 Pf o.D.  Gra.L22.9b  0-01  10,-

Lauscha (SM/Th) 50 Pf Februar 1920 Vm. Helle Kreuze Gra.L25.3 0-01  10,-

Lebus (Bbg/Bbg) 25+50 Pf 1.7.1920  Gra.L28.2c+d  0-01  10,-

Lebus (Bbg/Bbg) 10 + 25 Pf 1.7.1920  Gra.L28.2 e+f  0-01  Samlet 10,-

Lehesten (SM/Th)  50 Pf. o.D. (1919)  Gra.L29.1a  0-01  10,-

Lehesten (SM/Th)  25 Pf. o.D. (1920)  Gra.L29.2b  0-01 5,-

Lehrte (Han/Ns) 5, 10, 25 og 50 Pf 1.1.1921  Gra.L30.1a,b,c,d 0-01 Alle 4 samlet 20,-

Lehrte (Han/Ns) 50 pf. 1.1.1921 Gra.L30.1d  01  5,-

Leipzig (S/S) 10 Pf o.D.-31.12.1918 Gra.L31.1 0-01 5,-

Leipzig (S/S) 50 pf o.D.-31.12.1918 serie b Gra.L31.2a 1+-1 10,-

Leipzig (S/S) 50 Pf. o.D. - 31.12.1919  Gra.L31.4  0-01  10,-

Leipzig (S/S) 2*50 Pf.o.D. - 31.12.1920  Med fortrykt 0 og 1 Gra.L31.5  0-01  Samlet 10,-

Leipzig (S/S) 5 Mark 17.10.1918  A.Geiger 314.01  1   5,-

Leobschütz (OSl/Polen9 50 Pf o.D. - nach 1.1.1918  Gra.L34.1c  0-01  50,-

Leobschütz (OSl/Polen) 5, 10, 25, 50 Pf o.D. - 31.12.1921  Reihe i  Gra.L34.4a,b,c,d 0-01 Samlet 40,-

Lewin (Sln/Polen) 50 Pf 31.7.1920  Gra.L35.7b  0-01  5,-

Liebenwerda (Prs/Bbg) 10 pf o.D. (19209 Gra.L37.3a 0-01 5,-

Liegnitz (Sln/Polen)  50 Pf o.D. - 1.1.1920  Gra.L42.3b  0-01  15,-

Liegnitz (Sln/Polen) 10 Pf o.D.(1921) Serie II Gra.L42.9a 0-01 5,-

Liegnitz (Sln/Polen) 50 Pf. o.D. (19209 Serie V Gra.L42.5  01  5,-

Liegnitz (Sln/ polen)  25 Pf. o.D. (19209  Serie I  Gra.L42.8b  0-01  5,-

Liegnitz (Sln/Polen) 25 Pf Serie II o.D. (19219  Gra.L42.9b  0-01  5,-

Limbach (S/S)  25 Pf o.D. - 31.12.1919  Gra.L44.3b  0-01  20,-

Limbach (S/S)  50 Pf. o.D. - 31.12.1919  Gra.L44.2b  0-01  40,-

Lindau (Bay/bay) 10 Pf. o.D. - 1.10.1919 Gra.L46.1a  01  10,-

Lindau (Bay/Bay) 50 pf o.d. - 1.10.1919  Gra.L46.4b  0-01 10,-

Lindenberg i. Allgäu (Bay/Bay)  10 pf. 1.8.1917 - 1.5.1918  Gra. L47.1b  01  15,- Kr.

Lindenberg i. Allgäu  (Bay/Bay) 10 + 50 pf. 1.8.1917 - 1.5.1918  Gra. L47.1a,c 0-01  Samlet 30,- Kr.

Lindenberg (Bay/Bay) 10 Pf 1.8.1917 - 1.5.1918 Gråt papir Gra.L47.2a 0-01 10,-

Lindenberg i. Allgäu  (Bay/Bay) 10 pf. 1.5.1918 - 1.1.1919  Gra. L47.3a  0-01  Pr. stk.   10,- Kr.

Lindenberg i. Allgäu  (Bay/Bay) 50 pf. 1.5.1918 - 1.1.1919  Gra. L47.3c  01    10,- Kr.

Lindenberg i Allg. (Bay/Bay) Sæt 10, 25 & 50 Pf 1.5.1918 - 1.1.1919  Gra.L47.3 a,b,c  01  alle 3  30,-.

Lindenberg i.Allg. (Bay/Bay) 10+25 pfg 1.5.1918-1.1.1919  Gra.L47.4a+b  0-01  10,-

Linz a. rhein (Rhl/RP) 50 Pf 1.7.1917  Gra.L50.12  0-01  10,-

Linz a. Rhein (Rhl/RP) 50 pf 1.4.1919  Gra.L50.13a  0-01  5,-

Linz a. Rhein (Rhl/RP)  10+25 Pf.1.7.1920 - 1.10.1923  Gra.L50.14a+b  0-01  Samlet 10,-

Linz a. Rhein (Rhl/RP) 50 Pf 1.4.1919 (1921) - 1.10.1922 med segl  Gra.L50.15a  0-01  5,-

Linz a. Rhein (Rhl/RP) 50 Pf 1.4.1919 (1921) - 1.10.1922 uden segl  Gra.L50.15b  0-01  5,-

Lippe (LD/NW) 50 Pf. 13.11.1918 - 1.2.1919 Gra.L52.1  0-01  10,-

Lippe (LD/NW) 1 Mark 13.11.1918 - 1.2.1919  A.Geiger:324.01  0-01  5,-

Lippe (LD/NW) 5 Mark 13.11.18  A.geiger 324.02a  01-1+  5,-

Lippe (LD/NW) 20 Mark 13.11.18  A.Geiger 324.03  1+-01  10,-

Lippstadt (Wfl/NW)  50 Pf 10.12.1919 + 25 Pf 10.9.1920  Gra.L53.1b + L53.2  0-01  Samlet 30,-

Lippstadt (Wfl/NW) 25 Pf 10.9.1920  Gra.L53.2  0-01  10,-

Lobenstein (RjLTh/) 25 pf. 15.9.1919  Gra.L55.2b  0-01  10,- Kr.

Löbau (S/S) 5 Pf. o.D. - 30.6.1921  Gra.L58.6a  0-01  5,-

Löbau (S/S) 10 Pf. o.D. - 30.6.1921  Gra.L58.6b  1  5,-

Löbejun (PrS/SA) 50 pf. 10.4.1920  Gra.L60.2  0-01  15,-

Löwen (Sln/Polen) 25 Pf 21.5.1920  Gra.L62.4b  0-01  15,-

Lohr a.M. (Bay/Bay) 50 pf. 27.3.1918  Gra.L63.1b  0-01  15,-

Luckau  50 pf mai 1917 - 31.12.1918  Gra.L66.1b  0-01  50,- Kr.

Luckau (bbg/Bbg9 50 Pf Mai 1917 Reihe L Gra.L66.3 0-01 40,-

Lübbecke (Wfl/NW) 5+10 Pf + ½ Mark 14.5.1920  Gra.L67.1a,b,g  0-01  30,-

Lüben (sln/Polen)  10+25+50 Pf 15.10.1919 + 1Pf o.d. (1920) Gra.L70.4a,b,c + L70.5  0-01  Samlet 35,-

Lüchow, Kreissparkasse (Han/Ns) 50 Pf o.D - 1.1.1922 Knr 4,2 mm Gra.L72.1g 0-01 5,-

Lüneburg (Han/Ns) 10, 25 & 50 Pf o.D. (1920) Gra.L74.2a,b,c  0-01 Alle 3  15,-

Lünen (wfl/NW)  25 Pf. 10.12.1918  Gra.L76.1b  0-01  10,-

Lyck (OPr/Polen) 10 pf o.D. Gra.L77.4b 0-01  20,-

Magdeburg (Prs/SA) 50 pf 1.10.1918 Gra.M2.2d 1++ 25,-

Mainbernheim (Bay/Bay) 50 Pf Dez.1920  Gra.H3.1  0-01  5,-

Mainz (Hes/RP) 50 Pf 1.1.1918  Gra.M4.2  0-01 90,-

Mainz (He/RP) 5 Mark 16.10.18  A.Geiger 341.01b  01 E  20,-

Mainz (He/RP) 10 Mark 16.10.18  A.Geiger:341.03b  1+ E  20,- 

Mannheim (Bad/BW) 50 Pf o.D. - 1.10.1920  Gra.M5.1a  0-01  5,-

Mannheim (Bad/BW) 50 Pf 0.D.- 1.10.20/1.7.1921 Gra.M5.1b 0-01  20,-

Marienberg (S/S) 25 Pf. Maj 1917 - 31.12.1918  Gra.M8.1c  0-01  15,- Kr.

Marienberg (S/S) 25 Pf. Maj 1917 - 31.12.1918  Gra.M8.1c  0-01  15,- Kr.

Marienberg (S/S) 50 Pf. Maj 1917 - 31.12.1918  Gra.M8.1e  0-01  15,- Kr.

Marienburg (DWP/Polen) 5 Pf. 24.1.1917 Gra.M9.2a  0-01  40,- Kr.

Marienburg (DWP/Polen) 50 Pf 24.1.1917 Krøllet No KNR  u.stempel  Gra.M9.3d  0-01  15,-

Marienburg (DWP/Polen) 5 Pf. O.D. (1919)  Gra.M9.4a 01 Pr. stk  5,- Kr.

Marienwerder (DWP/Polen9  10 Pf.o.D. (1920) Gra.M10.2a  0-01  5,-

Marienwerder (DWP/Polen) 50 pf o.D. (1920) Gra.M10.2c 0-01 5,- 

Markneukirchen (S/S) 10 Pf. o.D. - 31.12.1919  Gra.m12.2a  0-01  15,-

Markneukirchen (S/S) 25 Pf. o.D. - 31.12.1919  Gra.M12.2b  0-01  15,-

Marktheidenfeld (Bay/Bay) 50 Pf 1921 Gra.M15.4 0-01 10,-

Massow (Pom/Polen) Sæt 10, 25 & 50 Pf 1.10.1920  Gra.M18.1a,b,c  0-01  Alle 3  15,-

Mayen (Rhl/NW) 25+50 pf Juni 1919 - 31.3.1921  Violet stempel Gra.M20.1a+d  0-01  20,-

Mecklenburg-Schwerin (MS/MV) 25 Pf. o.D. - 1.5.1922  Gra.M21.1a  0-01  25,-

Mecklenburg-Schwerin (MS/MV) 50 Pf. o.D. - 1.5.1922 Vm Kreuzmänder Gra.M21.1b  0-01  40,-

Mecklenburg - Schwerin (MS/MV) 4* 25 Pf u.dato - 1.5.1922 Serie A,B, Cog D Gra.M21.2a 0-01 40,-

Mecklenburg - Schwerin (MS/MV) 50 pf o.D. - 1.5.1922 Serie D Vm lyse kors Gra.M21.2b 0-01  10,-

Meiningen (SM/Th) 50 pf. 1917 - 31.12.1917  Gra.M24.1  0-01  20,- Kr.

Meiningen (SM/Th) 50 pf o.D. (1918/1919) Gra.M24.2  0-01  10,-

Meiningen (SM/Th) 50 Pf. 15.5.1920  Gra.M24.4  0-01  5,-

Melle (Han/Ns) 5 Pf 23.2.1917 Gra.M27.1a  1  20,-

Melle (Han/ns9 10 Pf 23.7.1917  Gra.M27.1b  1  20,-

Memmingen (Bay/Bay) 5 Pf. o.D.-1.5.1918  Gra.M31.1a  0-01  15,-

Memmingen  (Bay/Bay) 10 Pf. O.D. - 1.5.1918  Gra.M31.1b  0-01  15,- Kr.

Memmingen (Bay/Bay) 50 Pf 1.11.1918 -1.12.1919 Gra.M31.3a 1++ 5,-

Memmingen (Bay/Bay) 50 Pf 1.11.1918 - 1.12.1919 Gra.M31.3b 0-01 5,-

Memmingen (Bay/Bay) 50 Pf 1.11.1918 m. perforering "Ungültig" Gra.M31.3b  0-01 E  10,-

Mengede, Amtsverband (Wfl/NW) ½ mark 1.10.1917  Gra.M32.2b  0-01  25,-

Merseburg (PrS/SA) 5 Pf. 1.6.19 - 31.3.1920  Gra.M33.3a  0-01  10,- Kr.

Merseburg (PrS/SA) 5 Pf. 1.5.20 - 31.12.1921  Gra.M33.5a  0-01  10,- Kr.

Merseburg (PrS/SA) 10 Pf. 1.5.20 - 31.12.1921  Gra.M33.5b  0-01  10,- Kr.

Militsch (sln/Polen)  25+50  Pf  1.3.1920  Gra.M39.1a+b  0-01  20,-

Mindelheim (Bay/Bay) 10 Pf. april 19120  Gra.M40.5b 0-01  10,- Kr.

Mindelheim (Bay/Bay) 50 pf April 1920  Gra.M40.5c  0  10,-

Minden (Wfl/NW) 5+10 pf 17.7.1917  Gra.M41.1 a+b  0-01  samlet 60,-

Mittelwalde (Sln/Polen)  10+25+50 Pf o.D. (1920) Gra.M42.1a, b og c  0-01 Samlet 15,-

Moers (rhl7NW)  10 Pf. 1.6.1917  Gra.M46.2a  0-01 10,-

Moers (Rhl/NW) 50 Pf 1.6.1917 Gra.M46.3a  0-01  15,-

Mosbach (Bad/ ) 5 Mark 15.11.1918  A.Geiger: Grossnotgeld 363.01  01  5,-

Mosbach (Bad/ ) 10 Mark 15.11.1918  A.Geiger 363.02  0-01  10,-

Moosburg (Bay/Bay) 50 Pf. o.D. (1920)  Gra.M48.1a  0-01  20,-

Mühlhausen i Thüringen (PrS) 10 Mark 31.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger.364.03  TF 1,5mm 0-01 10,-

München (Bay/Bay) 50 pf 25.11.1918  Serie b Gra.M54.1  0-01  20,-

Münchenbernsdorf (SWE/Th) 10 + 25 Pf o.D. (1920) Gra.M56.4a,b  0-01  20,-

München-Gladbach (Rhl/NW) 50 Pf + 3* 20 Pf 1.5.1917 Gra.M57.1 + M57.3 0-01 45,-

Nakel (Pn/Polen) 10 Pf 15.4.1919 Gra.N1.10b  0-01  35,-

Nakel (Pn/Polen) 50 Pf. 15.4.1919 Gra.N1.10c  01  35,- Kr.

Namslau (Sln/Polen) 10,25 Pf u.KNR 50 Pf m.KNr 17.12.1920 Gra.N2.1a,b,d  0-01  15,-

Nauheim, Bad (HN/He) 50 pf 1.6.1917 Gra.N3.1a 0-01  15,-

Naumburg a.S. (PrS/SA) 50 pf. 1917 - 31.3.1919  Gra.N4.1  0-01 20,-

Naumburg (Prs/SA) 50 Pf 1917 -31.3.1920 Mærkeligt 7 i 1917 Gra.N4.2b 1+ 25,-

Neckargemünd (Bad/BW)  10 Pf 1.10.1917  Gra.N6.1.a  0-01  10,-

Neckargemünd (Bad/BW)  50 Pf 1.10.1917  Gra.N6.1.b  0-01  20,-

Neckargemünd (Bad/BW)  50 Pf 1.10.1917  Gra.N6.2  0-01  15,-

Nesselwang (Bay/Bay) 10 pf. November 1918 (1920) Gra.N9.4a  01  15,- Kr.

Nesselwang (Bay/Bay) 10 pf. November 1918 (1920) Gra.N9.4b  01  15,- Kr.

Nesselwang (Bay/Bay) 25 pf. November 1918 (1920) Gra.N9.4c  1++  10,-  Kr.

Nesselwang (Bay/Bay) 20+25+50 pf. November 1918 (1921 ) Gra.N9.5b,c,d   0-01 Samlet  15,-  Kr.

Nesselwang (Bay/Bay) 5+10+20 Mark November 1918 sort KNR A.Geiger: 370.04,05,06 0-01 E Samlet 30,- Kr.

Nesselwang (Bay/Bay) 20 Mark November 1918  A.Geiger:370.10 0-01 15,-

Nesselwang (Bay/Bay) 5+10+20 Mark Nov. 1918  A.Geiger.370.11+12+13  0.01  samlet 45,- 

Netzschkau (S/S) 50 Pf. o.D. - 31.12.1919 Gra.n11.4b  0-01  5,-

Netzschkau (S/S) 5 Pf o.D. Gra.N11.6  0-01  5,-

Neudorf (POS/Polen) 25 Pf. 1.4.1917 - 30.9.1917  Gra.N14.1b 1++ bagside uren  50,- Kr.

Neuhaus Westfalen 3. Mark 1.4.1921  Samlerseddel, kunne ikke indløses 01  15,-

Neumarkt i Schl. (Sln/Polen9 50 pf.15.6.1919 uden vm Gra.N18.3  0-01  5,-

Neumarkt i Schl. (sln/Polen) 50 Pf 15.10.1919 med vm Gra.N18.4 0-01  15,-

Neumarkt i Schl. (Sln/Polen) 50 Pf 15.10.1919 uden vm Gra.N18.5 0-01  5,-

Neumarkt i Schl. (Sln/Polen) 50 Pf 11.10.1920 Gra.N18.6a 0-01  5,-

Neu-Ulm (Bay/Bay) 50 Pf 1.8.1918-1.8.1919 Gra.N42.1  0-01  10,-

Neuhaldensleben  5 Pf  O.D. med firmaer  01  15,- Kr.

Neuhaldensleben  10 Pf.  O.D. med firmaer  01  15,- Kr.

Neunkirchen-Saar (Rhl/Sar) 10 + 25 Pf. Marts 1920  Gra.N21.2a+b  0-01 Samlet 20,-

Neuötting (Bay/Bay) 25 + 50 Pf 1921 og o.D. Gra.N22.1 og N22.2a  0-01  10,-

Neuruppin (Bbg/BBg) 10 Pf o.D. (1917) Gra.N23.1c  01-1+  30,-

Neuruppin (Bbg/Bbg) 5 pf. o.d. (19179 Gra.N23.2a  01  15,-

Neusalz-Oder (Sln/Polen) 50 Pf. o.D. (19209  Gra.N24.2b  0-01  5,-

Neuss (Rhl/NW) 25 Pf. 1.5.1917  Gra.N25.2a  0-01  30,-

Neuss (Rhl/NW) 10 pf 1.5.1919  Gra N25.5a  0-01  10,-

Neuss (rhl/NW) 10 pf 1.5.1919  Serie a  Gra N25.5c  0-01  10,-

Neuss (Rhl/NW) 10+25 Pf 1.5.1919  Serie b  Gra.N25.5d,g  0-01 samlet 20,-

Neuss (Rhl/NW) 10 Pf.1.5.1919  Serie c  Gra.N25.5h  0 10,-

Neuss (Rhl/NW) 50 pf.15.9.1919  Gra.N25.6a  0 10,-

Neustadt (SC/Bay)  25 Pf. 1.12.1918  Gra.N26.3a  0-01  20,- Kr.

Neustadt (SC/Bay)  50 Pf. 1.12.1918  Gra.N26.3b  0-01  20,- Kr.

Neustadt Sa.Coburg (SC/Bay) 25 + 50 pf 1920 Gra.N26.6a+d  0-01  10,-

Neustadt O.S. (OSl7Polen9 10 pf o.D.- 31.12.1919 Ramme 77 mm Gra.N30.2b  0-01  25,-

Neustadt O.S. (OSl/Polen)  2 Pf. o.D. Gra N30.3b  0-01  5,-

Neustadt O.S. (Osl/Polen) 10+25+50 pf 1.8.1920 Gra.N30.4a,b,c  0-01 15,-

Neustadt a.d.Orla (SWE/Th) 50 Pf  14.6.1918-31.12.1920 Gra.N31.4 1+-1 10,-

Neustadt a.Saale (Bay/Bay) 50 Pf 1918  Gra.N33.1a  0-01 20,-

Neustadt a.Saale (Bay/Bay) 50 Pf 1919  Gra.N33.2a  0-01 15,-

Neustadt a.Saale (Bay/Bay) 50 Pf 1.9.1920  Gra.N33.3  0-01 5,-

Neustädtel (Sln/Polen) 5 Pf o.D. - 31.12.1921 Gra.N37.1a 0-01  5,-

Neustädtel (Sln/Polen9 10 Pf.o.D. - 31.12.1921 Gra.N37.1b  0-01  5,-

Neustädtel (Sln/Polen9 25 pf o.d.-31.12.1920 Gra.N37.1c  0-01  5,-

Neustrelitz (MS/MV)  1*25 Pf + 2*50 Pf 1.10.1920 50 Pg m både 4 og 5 cifre Gra.N39.2a+b 0-01  15,-

Neustrelitz (MS/MV) Sæt 25+50 Pf 1.10.1920 Gra.N39.2c+d  0-01  10,-

Neu-Ulm (Bay/Bay) 50 Pf 1.8.1918-1.8.19 Gra.N42.1 0-01  10,-

Neu-Ulm (Bay/Bay) 5 Mark 14.10.18 A.Geiger 383.01  1 E  20,-

Neu-Ulm (Bay/Bay) 10 Mark 14.10.18 A.Geiger 383.02  1+ E  20,-

Neu-Ulm (Bay/Bay) 20 Mark 14.10.1918 A.Geiger:383.03a  1+ E  20,-

Neuwied (Rhl/RP)  50 Pf 31.10.1918  Gra.N43.2  0-01  15,-

Neuwied (Rhl/RP) 50 Pf. 20.10.1919  Gra.N43.4  0-01  5,-

Neuwied (Rhl/RP) 10 Pf 31.1.1921  Gra.n43.5  0-01  20,-

Niederlahnstein (HN/RP) 25 Pf. 1.5.1917  Gra.N44.1a  0-01  15,- Kr.

Niederlahnstein (HN/RP) 50 Pf. 1.5.1917  Gra.N44.2  0-01  15,- Kr.

Nienburg a.d.Weser (Han/Ns) 50 Pf.o.d. (1919) Gra.N46.2b 0-01 10,-

Nienburg a.d.Weser (Han/Ns) 25+50 Pf.o.D. (1920) Gra.N46.3a,b  0-01 10,-

Nimptsch (Sln/Polen9  50 pf 29.10.1919 - 31.12.20  Gra.N49.1d 0-01  20,-

Nimptsch (Sln/Polen) 10,25,50  Pf 29.10.1919 - 3 Mdr. Gra.N49.2b,c,d  0-01  30,-

Nördlingen (Bay/Bay) 50 Pf 2.10.1917 Gra.N50.1b 0-01 10,-

Nördlingen (Bay/Bay) 50 Pf 2.10.1917 - 31.12.1918 Gra.N50.1c violet  0-01  15,- Kr.

Nördlingen (Bay/Bay) 50 Pf 2.10.1917 - 31.12.1918 Gra.N50.2b 1++ pletter  5,- Kr.

Norden (Han/Ns) 25 Pf. 20.7.1920  Gra.N52.7  0-01  5,-

Norden (Han/Ns) 25 Pf 6.1.1921 Gra.n52.8  0-01  5,-

Nordhausen (Prs/Th) 25 Pf. 28.10.1919  Gra.N56.6  0  20,-

Nordhausen (PrS/TH) 25 + 50 Pf 28.10.1919  Vm.Kryds i kvadrater  Gra.N56.8 a+c  0-01  10,-

Nürnberg (Bay/Bay) 10 Pf 1.5.1920  Gra.N58.1a  0-01  5,-

Nürnberg (Bay/Bay) 25 Pf 1.5.1920  Uden vm  Gra.N58.2b  0-01  5,-

Nürnberg u. Fürth (Bay/Bay) 2* 50 Pf 23.10.18 (Den ene annulleret) Gra.N60.1 0-01, 01E Samlet 25,-

Nürnberg u.Fürth (Bay/Bay) 5 Mark 23.10.18 Knr 3,8 mm A.Geiger:388.01b  1+ E  10,-

Nürnberg u.Fürth (Bay/Bay) 20 Mark 23.10.1918  A.Geiger:388.03  01 E  10,-

Nürnberg (Bay/Bay) 10+25 pf 1.5.1920 uden vm Gra.N58.2a+b 0-01 Samlet 10,-

Nürtingen (Wür/BW) 50 pf 21.7.1920-31.12.1921  Gra.N61.3  0-01  15,-

Oberdorla (Prs/Th) ½ Mark o.D Stempel a Gra.O3.1a 0-01 10,-

Oberlind (SM/Th) 50 Pf 1919  Gra.O6.3 0-01  20,-

Oberndorf a.N. (Wür/BW) 50 Pf April 1918 - 1.4.1920 Gra.O7.1F  0-01  20,-

Ochsenfurt (Bay/Bay) 50 Pf 1914-1919 Gra.O10.2a 0-01 10,-

Ochsenfurt (Bay/Bay) 50 Pf 1914-1919 (1921)  Gra.O10.3  0-01 10,-

Ochsenfurt (Bay/Bay) 50 Pf 1914-19 Gra.O10.4 Blå 0-01 10,-

Oebisfelde-Kaltendorf (PrS/SA) 10 Pf o.D. (1920) Gra.O11.1a  0-01  15,-

Offenburg (Bad/BW) 5 Mark 22.10.1918 - 1.2.1919  A.Geiger:397.01  1++  10,-

Offenburg (Bad/BW) 5 Mark 22.10.1918  A.Geiger:397.01  0-01  15,-

Offenburg (Bad/BW)  20 Mark 22.10.1918 - 1.2.1919  A:Geiger:397.02  1+  10,-

Offenburg (Bad/BW) 20 Mark 22.10.18 A.Geiger:397.02  0-01  20,-

Ohrdruf (SG/Th) 10 Pf. 1.7.1919  Gra.O16.11b  01  Pr.stk.  10,-

Ohrdruf (SG/Th) 25 Pf. 1.7.1919  Gra.O16.11e  0-01    10,-

Ohrdruf (SG/Th) 50 Pf 1.7.1919  Gra.O16.11f  0-01 10,-

Oldenburg (Old/Ns) 10 Pf 1.12.1918 m.TF Serie B Gra.O19.1a 1+  20,-

Oldenburg (Old/Ns) 25 Pf 1.12.1918 Bogstav G  KNR 4,5 mm Gra.O19.3b 0-01  20,-

Oldenburg (Old/Ns) 25 Pf 1.12.1918  Bogstav H  KNR 4,5 mm Gra.O19.3b  0-01 20,-

Oldenburg (Old/Ns) 10 Pf 1.12.1918 Serie L Gra.O19.4  0-01 15,-

Olpe (wfl/NW)  50 Pf o.D. (1921)  Gra O21.1  0-01  10,-

Orlamünde (SA/Th) 5 Pf 1917 - 31.12.1919  Gra.O24.1a  0-01  20,-

Orlamünde  (SA/Th) 50 Pf 1917 - 31.12.1919 Gra.O24.1c 0-01  20,-

Orlamünde (SA/Th) 10, 25 & 50 Pf 2.9.1920  Gra.O24.2b,c,d  0-01  Alle 3  15,-

Ortenburg Darlehenkassenverein (Bay/Bay) 25 + 50 Pfg 15.6.1919 Private sedler 01  30,-

Oschatz (S/S) 50 Pf o.D. - 31.12.1919 Gra.O25.3b 0-01 5,-

Osnabrück (Han/Ns) 5 Pf 1.5.1917 Gra.O26.2a 0-01 20,-

Osnabrück (Han/Ns) 10 Pf 1.5.1917 Gra.O26.2b 0-01 15,-

Osnabrück (Han/Ns) 50 Pf. 1.5.1917  Gra.O26.2d  0-01  20,- Kr.

Osnabrück (Han/Ns) 25 pf 1.5.1917 Gra.O26.3b 0-01  10,-

Osnabrück (Han/Ns) 10 Pf 1. Maj 1917 Fortrykt 1 i KNR Gra.O26.3d 0-01 10,-

Osnabrück (Han/Ns) 25 Pf 1.5.1917 1+Knr Gra.O26.3e 0-01  10,-

Osnabrück (Han/Ns) 50 pf 1.5.1917  O26.3f Fortrykt 1  0-01  10,-

Osnabrück (Han/Ns) 10 Pf 1.5.1917 2+Knr Gra.O26.3g 0-01 10,-

Osnabrück (Han/Ns) 10 Pf 1.5.1917 3?Knr Gra.O26.3h 1+ 10,-

Osnabrück (Han/Ns) 10+25+50 Pf 1.9.1921 B KNR Gra.O26.4 0-01   Samlet 15,-

Osterhofen (Bay/Bay)  25 Pf 27.1.1917 7 13.5.1921  Gra.O28.15c  0-01  15,-

Osterholz (Han/Ns) 10 Pf 7.1.1921 Gra.O29.1a 0-01  5,-

Osterholz (Han/Ns) 25 Pf 11.4.1921 Gra.O29.3a 0-01 5,-

Osterhoz (Han/Ns) 50 pf 11.4.1921 Gra.O29.3b  0-01  5,-

Osterholz (Han/Ns) 25+50 Pf 31.5.1921 Gra.O29.5 a+b 0-01 Samlet 10,-

Ostheim v.d.Rhön 50 Pf. 1.11.1918 Vorschuss u. Sparverein 01   20,- Kr.

Paderborn (Wfl/NW) 10 Pf. 1.3.1920  Gra.P1.1 0-01  10,-

Paderborn (Wfl/NW) 25 Pf. 1.3.1920  Gra.P1.3b  0-01  5,-

Paderborn (Wfl/NW) 25+50 Pf 1920  Gra.P1.3a + P1.4a  0-01  20,-

Paderborn (Wfl/NW) 50 Pf. 1.3.1920  Gra.P1.4b 0-01  5,-

Parchim (MS/MV) 50 pf u.dato Gra.P4.5a 01  10,-

Parchim (MS/MV) 50 Pf 1.10.1921 Gra.P4.6  0-01 5,-

Pasing  10 Pf 1.9.1918  Gra.P6.1a  01  10,- Kr.

Pasing (Bay/Bay) 25 + 50 Pf 1.9.1918  Gra.P6.1c og P6.2  0  20,-

Pasing (Bay/Bay) 2 og 10 Pf o.D. (19219  Gra.P6.4 b+c  0-01  Samlet 15,-

Pasing (Bay/Bay) 5 Pf o.D. (1921) Gra.P6.5c 0-01 5

Passau (Bay/Bay) 50 Pf Juni 1918 Gra.P7.1 0-01  20,-

Passau (Bay/Bay) 50 Pf Juni 1918 Knr 61.*** Gra.P7.2a  0-01  20,-

Passau (Bay/Bay) 50 Pf Juni 1918 Knr 107.719 Gra.P7.2c 0-01 10,-

Passau (Bay/Bay) 50 Pf Juni 1918 (96.499) Gra.P7.3  0-01  15,-

Passau (Bay/Bay) 10 Pf o.D. (1920-1921) Chokoladebrun Gra.P7.12c 0-01  5,-

Passau (Bay/Bay) 20 Pf o.D. 81920-21) Vm kryds i kvadrater P7.12e gråblå 0-01  5,-

Passau (Bay/Bay) 5 Pf. o.D. (1921) u.vm u.knr Gra.P7.13 0-01 10,-

Passau (Bay/Bay) 5 Mark Oktober 1918 -1.2.1919  A.Geiger.409.01  1  10,-

Passau (Bay/Bay) 20 Mark Oktober 1918 -1.2.1919  A.Geiger.409.03  1+-1  10,-

Patschkau (OSl/Polen) 50 pf 1918  Gra.P8.3c 0-01 25,-

Penkun (Pom/MV) 25 Pf 20.7.1920-31.12.1921 Værdi 5,7 mm Stpl Violet Gra.P13.2e 0-01  15,-

Penzberg (Bay/Bay) 5, 10, 50 pf 5.4.1917  Vm. Ovale m 8 Strahlen, Med stempel Gra.P14,4a,b,c  0-01  30,-

Pfarrkirchen (Bay/Bay) 25 pf. O.D. (1918) Gra.P17.2b  01 plet  5,- Kr.

Pfarrkirchen (Bay/Bay) 50 Pf o.D. Gra.17.4 0-01  15,-

Pfarrkirchen (Bay/Bay) 50 Pf o.d. (1921) Gra.P17.5 0-01 10,-

Pforzheim (Bad/BW) 50 Pf 1.7.1920 Gra.P19.4a  0-01  10,-

Pfullendorf (Bay/Bay) 50 Pf 3.10.1917 - 31.10.1919 vm.Z Muster Gra.P20.1 0-01 20,-

Pfullendorf (Bay/Bay) 50 Pf 3.10.1917 Gra.P20.2 0-01  15,-

Plauen (S/S) 5+10 Pf 0.D.-30.9.1921 5 Pf No. 10 Pf Nr Gra.P26.6a+d 01 Samlet 15,-

Pössneck (SM/Th) 10 Pf o.D.(1919) Gra.P30.3  0-01 15,- 

Potsdam (Bbg/Bbg) 50 Pf 15.7.1920  Gra.P33.3a 0-01  15,- 

Potsdam (Bbg/Bbg) 50 Pf. 15.7.1920 - 31.12.1920  serie A  P33.3b  0-01  15,-

Prüm (Rhl/RP) 25+50 Pf 6.12.1920  Gra.P40.1a,b 0-01  20,-

Pyrmont (Wal/Ns) 25 + 50 pf 15.6.1919 Samisk papir Gra.P43.1a+b  0-01 Samlet 20,-

Quedlinburg (PrS/SA) 25 Pf 10.5.1917 - 31.3.1921  Gra.Q1.2a 0-01  20,-

Quedlinburg (Prs/SA) 50 pf 10.5.1917-31.3.1921 Gra.Q1.2b  1  10,-

Quedlinburg (PrS/SA) 25 pf 10.5.1917 - 31.12.1922 Gra.Q1.3a  0-01  10,-

Quedlinburg (PrS/SA) 50 Pf 10.5.1917 - 31.12.1922 Gra.Q1.3b 01  5,-

Quedlinburg (PrS/SA) 25 Pf 10.6.1920 Gra.Q1.5a 0-01 5,-

Quedlinburg Sparkasse (Prs/SA) 5+5 Pf o.D. (1921) Gra.Q2.1  0-01   5,-

Querfurt (PrS/SA) 10 + 50 Pf 6.3.1920  Gra.Q3.2 a+b  begge 1-  Samlet 10,-

Rathenow (Bbg/Bbg) 5+10+50 Pf 1.5.1917 Gra.R8.1a,b,d 0-01 Samlet 40,-

Rathenow (Bbg/Bbg) 50 Pf 1.5.1917 Gra.R8.2c  0-01  40,-

Regensburg (Bay/Bay) 25+50 pf 1918 Gra.R15.1b+d  01  Samlet 10,-

Regensburg (Bay/Bay) 1+2 pf o.D. (19209 Gra.R15.2a+b  0-01  10,-

Regensburg (Bay/Bay) 5 Mark 4/8.10.1918  A.Geiger: 440.01a  0-01 E  15,-

Regensburg (Bay/Bay) 10 Mark 4/8.10.1918  A.Geiger.440.02  0-01 E  15,-

Regensburg (Bay/Bay) 20 Mark 4/8.10.1918 A.geiger: 440.03  0-01E  15,-

Reichenhall, Bad (Bay/Bay) 10 Pf. u.dato Gra.R22.4 0-01 10,-

Reichenhall  (Bay/Bay) 20 pf. 1920 Gra.R22.7a  0-01  10,- Kr.

Remagen (Rhl/RP) 25+50 Pf. 1.1.1921  Gra.R24.2a+b 0-01  10,-

Remscheid (Rhl/NW) 25 Pf. 15.12.1917 - 31.12.1919 Gra.R25.2a  01  75,- Kr.

Remscheid (Rhl/NW) 50 Pf. 15.12.1917 - 31.12.1919 Gra.R25.2b 01  75,- Kr.

Remscheid (Rhl/NW) 50 Pf 25.10.1918 - 31.12.1920  Gra.R25.3c  0-01  15,-

Remscheid (Rhl/NW)  25 Pf 1.4.1920 - 31.12.1921  Gra.r25.6b  0-01  10,-

Remscheid (Rhl/NW) 5 Mark 15.11.1918 u.Knr. u.Kontrolstempel  A.Geiger.443.01b  0-01  10,-

Remscheid (Rhl/NW) 20 Mark 15.11.1918 u.Knr. Med kontrolstempel  A.Geiger 443.02c 1++  10,-

Remscheid (Rhl/NW) 50 Mark 15.11.1918 uden Knr A.Geiger 443.03b  0-01  20,-

Reutlingen (Wür/BW) 10 Mark 1.11.1918 - 1.2.1919 A.Geiger:448.02   E 01-1+  15,-

Rheingaukreis Rüdesheim (HN/He) 50 pf 26.6.1917  Gra.R28.1c  0-01  20,-

Rheingaukreis (HN/He) 50 Pf.28.11.1919  Gra.R28.4c  0-01  5,-

Rinteln (HN/Ns) 5 Pf. 25.10.1918 Stpl.A Gra.R30.4a  0-01  40,- Kr.

Rinteln (HN/Ns) 10 Pf. 25.10.1918 Stpl.A Gra.R30.4b 0-01  40,- Kr.

Rinteln a.W. (HN/Ns) 25 Pf 25.10.1918  Gra.R30.4c  0-01  40,-

Rinteln a.W. (HN/Ns) 50 pf 25.10.1918  Gra.R30.4d 1+ - 1  10,-

Rochlitz (S/S) 50 Pf o.D. - 31.12.1918 Gra.R31.2  1+  5,-

Rochlitz (S/S) Amtshauptm.sch. 50 Pf o.D. (april 1917) Gra.R31.2 0-01  10,-

Roda 8SA/Th) 10+25+50 Pf 1.9.1920  Gra.R32.6  0-01  Samlet 15,-

Rodach (SC/Bay) 10 pf. o.D. (1920) Gra.R33.1  0-01  5,-

Rostock (MS/MV) 50 Pf 14.11.1918  Gra.R46.1c 1+  10,-

Rostock (MS/MV) 10 Pf. 15.2.1920 - 31.3.1921  Gra.R46.3b  0-01 5,-

Rothenburg (Bay/Bay9 50 pf 31.10.1918 Gra.R48.1d  0-01 10,-

Rothenburg (Bay/Bay) 50 Pf 31.10.1918 Gra.R48.2 Gulbrun 0-01  10,-

Rottalmünster 50 Pf 1.6.1921 Gra.R50.5 0-01 10,-

Rottweil a.N. (wür/BW) 50 Pf. Jan 1918 - 31.12.1919  Gra.R51.1a  0-01  20,-

Rügenwalde 5 Pf 1.10.1920 (1921) Gra.R54.8 0-01 5,-

Rüstringen (Old/Ns) 1 Pf. O.D. (1917) Gra.R56.1   0-01   15,- kr.

Rüstringen (Old/Ns) 5 Pf. O.D. (1917) Gra.R56.1b   0-01   10,- kr.

Rüstringen (Old/Ns) 10 Pf. O.D. (1917) Gra.R56.1c   0-01   10,- kr.

Rüstringen (Old/Ns) 50 Pf. O.D. (1917) Gra.R56.1d   0-01  Pr. stk.  15,- kr.

Rudolstadt (SR/Th) 5 Mark 1.12.1918  A.Geiger:456.01b 0-01 E  10,-

Rudolstadt (SR/Th) 10 Mark 1.12.1918  A.Geiger.456.02a  0-01E  15,-

Rudolstadt (SR) 20 mark 1.12.1918  a.Geiger:456.03b  E 1+  15,-

Rudolstadt (SR/Th) 50 Mark 1.12.1918  A.Geiger:456.04a  01  30,-

Ruhla (SWE og SG/Th) 50 pf 1.5.1920 - 31.12.1921 Gra.R57.4b  01  5,-

Saalburg (Reuss jüngere Linie) 25 pf. 23.4.1921  Gra.S1.1b  0-01  50,- Kr.

Saarbrücken (Rhl/Sar) 10 Pf März 1919 Gra.S2.2a  0-01  20,-

Saarbrücken (Rhl/Sar) 10 Pf 25.11.1919  Gra S2.3a  0-01  20,-

Saarbrücken (Rhl/Sar) 25 pf 25.11.1919  Gra.S2.3b 0-01  15,-

Saarbrücken (Rhl/Sar) 10 Pf 25. 11.1919 Gra.S2.4 0-01  15,-

Saarbrücken (Rhl/Sar) 10 Pf 25.11.1919 UDEN Vandmærke (Sjælden !) Gra.S2.5 0-01  50,-

Saarbrücken (Rhl/Sar) 50 Pf 13.12.1916 Gra.S3.7 01  20,-

Saarbrücken (Rhl7Sar9 50 Pf 13.12.1916 Serie b Gra.S3.9 0-01  10,-

Saarlouis (Rhl/Sar)  50 Pf 1.12.1918 (Marts 1919) vm.Spitzwaben  Gra.S5.5b  0-01  15,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 25 Pf 1.12.1918 (Mar.1919) Gra.S5.6 0-01 25,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 25 pf 1.12.1918  Serie D Gra.S5.7a 0-01  40,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 50 Pf 1.12.1918 Bogstav D Gra.S5.7c  1  5,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 10 Pf Oktober 1919  Gra.S5.8a  0-01  20,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 10 Pf Oktober 1919 Gra.S5.8d 0-01  20,-

Saarlouis (Rhl/sar) 10 pf Oktober 1919 Gra.S5.8g 0-01  20,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 25 Pf 1.9.1920 (Nov.19209  Gra.S5.10  0-01  10,-

Saarlouis (Rhl/Sar) 2 * 50 Pf 1.11.1920  Med 4 og 5 cifret KNR Gra.S5.11a  0-01  10,-

Salzburghofen (Bay/Bay) 5+10+20 Pf 1920 Gra.S6.1c,d,e  0-01 Samlet 15,-

Salzburghofen (Bay/Bay) 2 Pf 1920 Gra.S6.1g 0-01  5,-

Salzburghofen (Bay/Bay) 1 Pf 1920 samisk karton Gra.S6.2b 0-01 5,-

St. Blasien (Bad/BW)  50 Pf 1.7.1920  Gra.S11.1  0-01  10,-

St. Goarshausen (HN/RP) 25 Pf o.D. (19209 Gra.S13.1c 0-01 5,-

St.Wendel (Rhl7Sar) 10+25+50 pf 1.11.1919 Gra.S14. 1 a+b+c 0-01 Samlet 15,-

Schalkau (SM/Th) 10 + 50 Pf 1918 Gra.S20.1a+c 0-01 Samlet 10,-

Schkeuditz (S/S) 5+50 Pf 15.9.18 -31.12.1920  Gra.S28.2a+c  1+  samlet 25,-

Schkeuditz (S/S) 10 Pf 15.9.1918 - 31.12.1920  Gra.S28.2b 0-01  10,-

Schlawe (pom/polen9 50 pf 1.7.1920 Gra.S29.3  1++ 5,-

Schleiz (RjL/Th) 5 Pf. 1917  Gra S31.1d  1++   10,- kr. 

Schleiz (RjL/Th) 10 Pf 25.8.1919 Gra.S31.3  01  5,-

Schleiz (RjL/ Th) 5 Pf 25.8.1919 Gra.S31.3a 01  5,-

Schleiz (RjL/Th) 10 Pf 25.8.1918 Gra.S31.3b 0-01  5,-

Schleiz 8RjL/Th) 50 pf. 25.8.1919 Gra.S31.3c  0-01  10,-

Schleiz 8Rjl/Th) 5 Pf 25.8.1919  Gra.S32.4a 0-01 5,-

Schleusingen (PrS/Th) 10 Pf o.D. Gra.S35.2b 0-01  15,-

Schleusingen (prs/Th) 50 Pf o.d. Gra.S35.2c  0-01 15,-

Schmalkalden (HN/Th) 50 Pf 15.3.1917 Gra.S38.1 1++ 15,-

Schmalkalden (HN/Th) 50 Pf 15.3.1917 Nr.B KNr Gra.S38.2a 0-01 15,-

Schneeberg-Neustädtel Erzgebirgische Bank  1 Pf O.D. Tieste 6605.05.01  01  15,- Kr.

Schopfheim (Bad/BW) 50 Pf Dezember 1919 Gra.S44.3b 0-01  10,-

Schramberg (Wür/BW) 50 pf 7.9.1917 Gra.S46.1  1 E (annulleret)  20,- 

Schwäbisch-Gmünd (Wür/BW) 50 Pf 1.10.1918 - 1.10.1920 Gra.S53.3 0-01 25,-

Schwarzburg-Sondershausen (SS/Th) 50 pf 26.11.1918 Gra.S56.1 01  15,-

Schweinfurt (Bay/Bay) 50 Pf 15.11.1918 - 1.7.1919 Gra.S62.2b 0-01  45,-

Seehausen (PrS/SA) 10 Pf. 10.6.1917  Gra.S69.3d  01  15,- Kr.

Seitenberg (Sln/Polen)  5+10 pf o.D. (1921)  Gra.S70.4  0-01  10,-

Silberberg (Sln/Polen) Sæt 25+50 Pf. 1.8.1920 Gra.S76.1a+c  0-01 samlet 10,-

Simmern (Rhl/RP)  50 Pf 1.9.1918  Gra.S78.1a 1++  5,-

Simmern (Rhl/RP) 25 Pf 19.9.1919 og 25 Pf 1.3.1921  Gra.S78.2a, S78.3a  0-01  Samlet 10,-

Simmern (Rhl/RP) 50 Pf 1.3.1921  Gra.S78.3b  0-01 5,-

Singen (Bad/BW) 50 pf 1.4.1918  Gra.S79.2 0-01  20,-

Sondershausen (SS/Th) 50 pf 1.7.1918  Gra.S87.2  0-01  10,- Kr.

Sohrau (POS/Polen) 50 Pf. O.D. - 1. IV. 1920 Gra.S83.7b  0-01  75,- Kr.

Soltau (Han/Ns) Spar- und Darlehnsverein 10 Pf 1.7.1921 Tieste 6965.40  0-01  10,-

Soltau (Han/Ns) Spar- und Darlehnsverein 25 Pf 1.6.1920 Tieste 6965.30  0-01  10,-

Sommerfeld (Bbg/Polen) 10 PF 1.4.1920  Gra.S85.6  0-01  5,-

Sorau N.L. (Bbg/Polen) 10 Pf. 1918 - 31.12.1920  Gra.S90.3b Serie VIII  0-01  45,- Kr.

Spremberg (Bbg/Bbg) 10 Pf 26.3.1917  Gra.S94.1b 0-01 35,-

Stade (Han/Ns) 10 Pf. 15.6.1917 - 15.10.1919  Gra.S96.1a 0-01  lille plet  45,- Kr.

Stade (Han/Ns) 25 Pf. 15.6.1917 - 15.10.1919  Gra.S96.1b 0-01  50,- Kr.

Stade (Han/Ns) 50 Pf. 15.6.1917 - 15.10.1919  Gra.S96.1c 0-01  60,- Kr.

Stade (Han/Ns) 50 Pf. 15.6.1917 - 15.10.1919  Gra.S96.1c 01  lidt rust efter clips  30,- Kr.

Stade (Han/Ns) 10 Pf 1.5.1920-1.10.1920  Gra.B96.3 0-01  5,-

Stade (Han/Ns) 10+25+50 Pf 1.5.1920  Gra.S96.3a+b+c  Kvalitet 0-01  Samlet 15,-

Stadtlengsfeld (SWE/Th) 10 pf. 1 Juli 1917  Gra.S98.1b  0-01 ukendt stempel  100,- Kr.

Stadtlengsfeld (SWE/Th) 5 Pf 1.7.1917 Gra.S98.4b 0-01  5,-

Stadtlengsfeld (SWE/Th) 10 Pf. 1.7.1917  Gra.S98.5 0-01 5,-

Stadtlengsfeld (SWE/Th) 50 Pf 1.3.1919  Gra.S98.13b  0-01  5,-

Stammbach  (Bay/Bay) 5 Pf. 15.5.1917  Stmpl A Gra.S100.1a 0-01  15,- Kr.

Stammbach  (Bay/Bay) 10 Pf. 15.5.1917  Stmpl A Gra.S100.1c  0-01  20,- Kr.

Stammbach  (Bay/Bay) 15 Pf. 15.5.1917  Stmpl A Gra.S100.1d  0-01 lys plet  30,- Kr.

Stammbach  (Bay/Bay) 15 Pf. 15.5.1917 / 1.11.1919  Gra.S100.9b  0-01  10,- Kr.

Stammbach  (Bay/Bay) 25 Pf. 15.5.1917 / 1.11.1919  Gra.S100.9c  Stmpl.A  01  10,- Kr.

Stammbach  (Bay/Bay) 25 Pf. 15.5.1917 / 1.11.1919 Gra.S100.9c  Stmpl.A  0-01  10,- Kr.

Stargard i M. (Mst/MV) 25 Pf 1.1.1921 Gra.S101.1a 0 5,-

Stargard (Pom/Polen) 50 pf 15.1.1917 0-01 10,-

Stassfurt (Prs/SA) 5 Mark 1.10.1918 vm.Tropfen A.Geiger 507.02a  0-01  5,-

Staufen i Br. (Bad/BW) 50 Pf November 1918  Gra.S104.1  Knr 4 cifre  0-01 20,- Kr

Staufen i Br. (Bad/BW) 50 Pf September 1920  Gra.S104.2  0-01  10,-

Stavenhagen (MS/MV) 50 Pf 1.11.1919 - 31.1.1920  Gra.S105.2  0-01  5,-

Steinach (SM/Th) 50 Pf 1.8.1920  Gra.s106.4a  0-01  5,-

Stendal (PrS/SA) 50 pf 27.2.1920 vm Helle Kreuze Gra.S109.2  0-01 10,-

Stendal (Prs/SA) 5+10 Pf 30.11.1920-31.12.1921 Gra.S109.4b+e  0-01  samlet 10,-

Stollberg i. Erzg. (S/S) 50 Pf. 1.6.1917 - 31.12.1918  Gra.S113.1d  0-01 10,- Kr.

Stollberg, Amtshauptmannschaft (S/S)  5 Mark 15.11.1918  A.Geiger: 511.01a   1+  25,-

Stollberg, Amtshauptmannschaft (S/S)  20 Mark 15.11.1918  A.Geiger: 511.02a   1++  15,-

Strelno (Posen) 50 Pf. - 1. Oktober 1914  Diessner 385.1d  01  75,-  Kr.

Straubing  (Bay/Bay) 10 pf 1.10.1918 - 1.1.1921  Gra.S119.5a 01  10,- Kr.

Straubing (Bay/Bay) 50 pf Jan 1919-1.1.1921 Gra.S119.6 0-01 15,-

Straubing (Bay/Bay) 50 Pf Januar 1919-1.1.1922 (1921) Gra.S119.11 0-01 5,-

Straubing (Bay/Bay) 25 Pf 1.10.1918 - 1.1.1923 Gra.s119.12C 0-01 5,-

Strelitz (MS/MV) Sæt 25+50 pf 1.2.1921 Gra.S122.1a+b 0-01  samlet 10,-

Stuttgart  (Wür/BW)  50 Pf O.D. - 30.6.1919  Gra.S127.2 0-01  40.- Kr.

Stuttgart (Wür/BW) 50 Pf o.d. - 31.7.1921  Gra.S127.4a  0-01  15,-

Stuttgart (Wür/BW) 50 pf o.D. - 31.7.1921  II før Knr Gra.S127.4b 0-01  10,-

Sulza (SWE/Th) 10 Pf 25.2.1920  Gra.S129.6a  0-01  15,-

Sulza, Bad (SWE/Th) 50 Pf 25.2.1920 Rundt a.Tonne Gra.S129.6b 0-01  5,-

Swinemünde (Pom/Polen) 50 Pf. 1. Juni 1919 Gra.S131.4b  0-01  15,- kr.

Tambach-Dietharz (SG/Th) 50 Pf. April 1917 Gra.T1.2a 0-01  30,-

Tambach-Dietharz (SG/Th) 50 pf April 1917 Blågrøn Gra.T1.2b 0-01  30,-

Tanna (RjL/Th) 5 pf. 12.1.1917 Gra.T3.4a 01  15,-

Tanna (RjL/Th) 5 pf. 1.1.1920  Gra.T3.5a  0-01  5,-

Tauberbischofsheim (Bad/BW) 50 Pf 19.10.1918 Gra.T5.3 0-01  15,-

Tettnang (Wür/BW) 50 Pf 1.12.1918 uden vm Gra.T6.2c 0-01 10,-

Tettnang (Wür/BW) 50 Pf 1.12.1918  vm.tropfen Gra.T6.3 0-01 10,-

Thale a Harz (PrS/SA) 50 Pf 1918 - 31.12.1919 Knr 5,5 mm Gra.T7.2b  0-01  125,- Kr.

Thale a Harz (Prs/SA) 50 Pf 1918-31.12.1919 Gra.T7.8c 0-01 20,-

Thale a Harz (Prs/SA) 25 Pf 1918 - 31.12.1919  Gra.T7.10  0-01 20,-

Thale a Harz (Prs/SA) 50 Pf 1918 - 31.12.1919  Gra.T7.10b 0-01  20,-

Thale a. Harz (PrS/SA) 25+50 Pf 1918 - 31.12.1921 Gra.T7.12b,c  0-01 Samlet 20,-

Thale a Harz (Prs/SA) 10+25+50 Pf 1918 - 31.12.1921  Gra.T7.12 a+b+c 0-01  30,-

Thannhausen (Bay/Bay) 10 Pf o.d. (1918) vm. Dunkle Kreuze  Gra.T8.1a  0-01  10,-

Thannhausen (Bay/Bay) 50 Pf o.D. (1918) Vm Dunkle Kreuze Gra.T8.1c 0-01  15,-

Tiegenhof (Wpr/Polen) 10 Pf 6.3.1917 Krøllet No KNR Gra.T10.1e  0-01  50,-

Torgau 8Prs/S) 5 pf 31.3.1920  Gra.T13.1a  0-01 10,-

Trebnitz (sln/Polen)  25 Pf. 22.11.1918 vm.Bølgebundter  Gra.T17.3a  0-01  15,-

Triberg (Bad/BW) 5 Mark 9.10.1918  Vm Z  A.Geiger 522.01  0-01  20,-

Triberg (Bad/BW) 3*50 pf 25.7.1918  Gra.T24.1,2,3  0-01  Samlet 35,-

Triebes (Rjl/Th9 5,10,25,50 Pf 1.3.1920  Gra.T26.8a-d 0-01  Samlet 20,-

Trier (Rhl/RP) 50 Pf 1.6.1920  Gra.T27.5b 0-01  10,-

Trier (Rhl/RP) 10 Pf 1.6.1920 (1921) Gra.T27.6a  0-01  5,-

Trier (Rhl/RP) 50 Pf 1.6.1920 (1921) Gra.T27.6b 0-01  10,-

Trier (Rhl/RP) 10 Pf 1.6.1920 Gra.T27.7 0-01  10,-

Trier (Rhl/RP) 10 Pf 1.6.1920 Gra T27.8 0-01 5,-

Trier (Rhl/RP) 50 Pf Januar 1921 Gra.T27.9   0-01  5,-

Trier (Rhl/RP) 50 Pf. Juli 1921  Gra.T27.10  0-01  5,-

Triptis (SWE/Th) 10 Pf 5.12.1918  Gra.T28.1a  0-01  15,-

Triptis (SWE/Th9 50 Pf 5.12.1918 -31.12.1920 Gra.T28.1b 0-01  15,-

Tuttlingen (wür/BW) 50 Pf o.D. (1918) - 31.12.1920 Gra.T30.1a (eller b?) 0-01  15,-

Uerdingen (Rhl/NW) 25 pf 20.2.1921  Gra.U4.3a  0-01 10,-

Uerdingen (Rhl/NW) 50 Pf 20.2.1921  Gra.U4.3b 1++  10,-

Ulm (Wür/BW) 5 Mark 22.10.1918 A.Geiger:528.01a  1++ E   15,-

Unna (Wfl/NW) 50 Pf 4.3.1920  Gra.U7.2b  0-01  5,-

Unna (Wfl/NW) 25 + 50 Pf 4.3.1920  Gra.U7.3 a+b  0-01 Samlet 10,-

Vaihingen a. Enz  (Wür/BW) 10 Pf April 1918 - 31.12.1919 Gra.V1.2.d 01  30,- Kr. 

Verden a.d. Aller (HanNs) 25 + 50 Pf 1.6.1920  Gra.V3.4a og v3.4b  0-01  Samlet 10,- Kr.

Villingen (Bad/BW) 50 Pf. 1.4.1918 - 1.4.1920  Gra.V5.1  0-01  20,- Kr.

Villingen (Bad/BW)  50 Pf 1.4.1918 - 1.4.1920  Gra.V5.3  0-01  10,-

Vilsbiburg (Bay/Bay) 1+2 Pf o.D.-31.12.1920  Gra.V6.1a+b  0-01  10,-

Vilshofen a Donau (Bay/Bay) 25+50 pf 1.10.1920-1.1.1921 med Tf, gråt papir  Gra.V7.4a og b 0-01  Samlet 10,-

Vreden (Wfl/NW) 25 Pf 1.7.1917 (19229 Vierte Auflage  Gra.V8.3  0-01  10,-

Waldenburg (Sln/Polen) 10 Pf. O.D. - 6 Monate nach Friedenschluss Gra.W3.4a 0-01  40,- Kr.

Wanfried (HN/He) 10+50 Pf o.D. (1920) Gra.W9.1b+c 0-01 samlet 10,-

Wasserburg a Inn (Bay/Bay) 50 Pf 15.10.1920  Gra.W13.1  0-01  5,-

Weiden (Bay/Bay) 50 Pf 1.9.1918  Gra.W18.2b  0-01  5,-

Weimar (SWE/Th) 50 pf 1917 - 31.12.1918  Gra.W20.1a 0-01  20,-

Weimar (SWE/Th) 50 pf. 1917 - 31.12.1918  Gra.W20.2  0-01 40,- Kr.

Weimar (SWE/Th) 50 pf 1917 - 31.12.1918  Gra.W20.3b 0-01  15,-

Weimar (SWE/Th9 50 Pf 1917-31.12.1918 Gra.W20.4a  0-01  10,-

Weimar (SWE/Th) 5 Mark 10.10.1918 No KNR * A.Geiger:542.01a 0-01E 75,-

Weinheim a.d. Bergstrasse (Bad/BW) 25 + 50 pf 27.3.1918 Gra.w21.1 a+b 0-01  samlet 40,-

Weinheim a.d. Bergstrasse (Baden) 50 Pf 23.4.1919  Gra.w21.2b  01 10,- 

Weinheim (Bad/BW) 25 Pf 23.4.1919 Gra.W21.4c 0-01  15,-

Wernigerode (Prs7SA) 50 Pf 25.5.1917  Gra.W30.1b 0-01  15,-

Wesel (Rhl/NW) 50 pf 1919 - 30.9.1921  Gra.W31.3d  0-01 10,- 

Wesel (Rhl/NW) 25+50 Pf 1920-30.9.23 + 25 Pf 1921 Gra.W31.4 a+b og W31.5 0-01 20,-

Wetzlar (Rhl/He) ½ Mark 1.10.1918 Gra.W36.1b  0-01  20,-

Wetzlar (Rhl/He) 25 Pf. 15.11.1918  Gra.W36.3c 0-01  15,-

Wiebelskirchen (rhl/Sar) 50 Pf 7.2.1920  Gra.W37.2c  0-01  10,-

Wiedenbrück (Wfl/NW) 50 pf 15.2.1918  Gra.W38.1c  0-01  20,-

Wiedenbrück (Wfl/NW) 10+25 Pf 15.12.1918  Gra.W38.2a+b   0-01 10,-

Wiesbaden (HN/He) 10 Pf 1917 Gra.W41.1  1-  5,-

Wildungen (Wal/He)25 pf 25.3.1920  Gra.W43.5b  1+  5,-

Wildungen, Bad (Wal/He) 50 Pf 16.3.1921  Gra.W43.6  0-01  5,-

Wilhelmshaven (Han/Ns)  1 Mark o.D. - 1.2.1919  1=6mm  A.Geiger:556.01c  0-01  15,-

Wittlich (Rhl/RP)  25 Pf 15.9.1919  uden TF  Gra.W52.1  0-01  10,-

Wittlich (Rhl/RP) 25 Pf 15.9.1919  Uden KNr  Gra.W52.2a  0-01  30,-

Wittlich (Rhl7RP) Kreis  25 pf 15.9.1919  Gra.W52.3a  0-01  10,- 

Wittlich (Rhl/ RP) 50 Pf 15.9.1919  C Knr  Gra.W52.3b  0-01  10,-

Wittlich (Rhl/ RP) 25 pf April 1921  Gra.W52.4a  0-01 5,-

Wolfenbüttel (Bsw/Ns)  50 Pf November 1918  Gra.W57.1  0-01  5,

Wolfenbüttel (BsW/Ns) 1 Mark 1918  A.Geiger: 566.01  1++   5,-

Wolfenbüttel (Bsw/Ns) 5 Mark November 1918  A.Geiger:566.02  1++  20,-

Worms (He/)  10 Mark 15.10.1918  Serie II  A.Geiger:569.02b  1++  15,-

Würzburg (Bay/Bay) 50 Pf o.D. - 1.1.1919 Gra.W65.3 0-01  60,-

Würzburg (Bay/Bay) 5 Mark 8.10.1918  A.Geiger: 573.03  0-01  10,-

Würzburg (Bay/Bay) 10 Mark 8.10.1918  A.Geiger: 573.05  0-01  10,-

Würzburg (Bay/Bay) 20 Mark 8.10.1918  A.Geiger. 573.07  0-01  10,-

Wunsiedel (Bay/Bay) 2*50 pf. 11.11.1918 Gra.W66.2c + d   01   Samlet 10,- 

Wunsiedel (Bay/Bay) 50 Pf 11.11.1918  vm.Ovale m 8 stråler  Gra.W66.3c 0-01 10,-

Zeitz (PrS/SA) 10 Pf. O.D. - 31.12.1918  Gra.Z4.1a  1-1-  75,- Kr.

Zeulenroda (RäL/Th) 10 pf 10.12.1916 Gra.Z8.1 0-01 påklæbet mærke bs  20,- kr.

Zeulenroda (RäL/Th) 25 Pf 16.12.1918 Gra.Z8.5 0-01 5,-

Zeulenroda (RäL/Th) 1 Pf 1.1.1920  Gra.Z8.8a 0-01  5,-

Zeulenroda (RäL/Th) 5 Pf. 1.1.1920  Gra.Z8.6b  0-01 .10,- Kr.

Zeven, Wilstedt und Sittensen (Han/Ns) 50 Pf o.D. (1917) Gra.Z9.2  0-01  30,-

Zweibrücken (Pf/RP) 25 Pf. 20.2.1917  Gra.Z19.1a  0-01  15,- Kr.

Zwibrücken (Pf/RP)  50 Pf 20.2.1927  Z19.1c  0-01 15,-

Zwibrücken (Pf/RP)  25 Pf 1.8.1917 b  Gra.Z19.2b  0-01  15,

Zweibrücken (Pf/RP) 25 pf 1.10.1918 Bogstav C Prægestempel B Gra.Z19.3b 01 10,-

Zwenkau (S/S) 10 Pf o.d. - 31.12.1918  Gra.Z20.1b  0-01  15,-

Zwickau, stadt 50 Pf o.D. - 31.12.1919  grøn  Gra.z21.4  0-01 5,-